Eesti hangib edaspidi liitlasüksuste kogu lennukütuse

Foto: Ühendkuningriigi kaitseministeerium

Eesti hangib nüüd liitlastele kogu lennukikütuse. Seni korraldasid liitlased ajutiselt Eestisse toodavate lennukite ja helikopterite kütusehankeid ise.

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus sõlmis raamlepingu Eesti ettevõttega Helmcoil lennukikütuse ja lisaainete ostmiseks Eesti ja liitlaste õhuväeüksuste tarbeks. Raamleping sõlmiti neljaks aastaks kuni 40 miljoni euro ulatuses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seoses NATO lahingugrupi paigutamisega Balti riikidesse on siinses taevas aina rohkem näha ja kuulda lennukeid ja koptereid. Liitlased kaasavad siin rohkem vahendeid, mida nad on mujal kasutanud igapäevaselt. Juba kolmandat aastat harjutavad kopteripiloodid lendamist Eesti metsase maastiku kohal ja koostööd Eesti maaväega.

Nüüdsest hangib Eesti riik kütuse ja õli ka nendele kopteritele ja lennukitele, mis saabuvad siia ainult õppusteks.

"Tegemist on ühe suurema hankega käesoleval aastal. Sõlmitava raamlepingu eeldatav maksumus on umbes 40 miljonit. Mis enamjaolt läheb hävitajate kütuse ostmiseks," selgitas kaitseinvesteeringute keskuse hangete osakonna juhataja Priit Soosaar.

Seni ostis Eesti riik kütuse siin NATO kokkuleppe alusel baseeruvatele õhuturbehävitajatele. Neile vahenditele, mida liitlased tõid Eestisse ajutiselt - näiteks kopterid või lisahävitajad peamiselt suvisteks õppusteks, korraldasid liitlased kütuse hankimise ise. Ka edaspidi ostavad liitlased selle kütuse ise välja, kuid selle hangib Eesti riik ja see on siin olemas.

"NATO-s on kokku lepitud nö host nation'i kulud. Õhuturbe summa on aastas umbes kaks miljonit eurot. Mida maksab Eesti riik. Täiendav kulu on liitlaste enda kanda. Aga need on ligikaudsed numbrid," selgitas Soosaar.

Kütusehanke võitis Eesti ettevõte Helmcoil, mis asutati 1994. aastal. Sellel on jaemüügi tanklad Tartus, Kuressaares ja Pärnus. Ettevõte tarnib kütust Ämarisse, koostööpartner on lisaks õhuväele ka politsei- ja piirivalveamet (PPA).

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: