Hiina kinnitas USA-ga kaubanduskõneluste jätkumist

Vasakult: Robert Lighthizer, Steven Mnuchin ja Liu He 1. mail Pekingis.
Vasakult: Robert Lighthizer, Steven Mnuchin ja Liu He 1. mail Pekingis. Autor/allikas: AP/Scanpix

Hiina kinnitas teisipäeval, et Pekingi pealäbirääkija Liu He sõidab sel nädalal kaubanduskõneluste järgmiseks vooruks USA-sse hoolimata Ühendriikide lubadusest tõsta imporditolle Hiina kaupadele.

Kaubandusministeerium ütles avalduses, et Liu on USA-s neljapäeval ja reedel. Peetakse kaubanduskõneluste 11. voor.

Kõnelused pidanuks algama kolmapäeval, kuid Hiina ei olnud kinnitanud, kas Liu sõidab Washingtoni, ehkki USA president Donald Trump on lubanud tõsta reedest imporditolle Hiina kaupadele seniselt 10 protsendilt 25-le.

USA meedia: Hiina taganes kaubandusläbirääkimistel lubadustest

USA ametnikud süüdistasid esmaspäeval Hiinat lubadustest taganemises kaubandusläbirääkimistel ja kinnitasid, et Ühendriigid tõstavad sel nädalal 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele imporditolle seniselt 10 protsendilt 25-le, edastas meedia.

USA kaubandusesindaja Robert Lighthizer ütles, et kõnelused Hiinaga jätkuvad neljapäeval, kuid ta süüdistas Pekingit taganemises varem läbirääkimistel antud lubadustest.

Mullu kehtestasid maailma kahe suurima majandusega riigid kahepoolsele kaubandusele 360 miljardi dollari jagu tolle. Washington süüdistab Hiinat katses saavutada tööstuslik liidripositsioon ebaõiglaste kaubandustavade kaudu.

Lighthizer ütles, et tollid tõusevad reedel kella 00:01-st.

USA rahandusminister Steven Mnuchin märkis omakorda, et läbirääkimised olid 90 protsendi ulatuses lõpule jõudnud, kuid viimastel päevadel mindi "oluliselt tagasi".

"Kaubanduskõnelused Hiinaga jätkuvad, kuid liiga aeglaselt, sest nad tahavad uuesti läbi rääkida. Ei!", kirjutas president Donald Trump Twitteris.

IMF-i juht: USA-Hiina kaubandusvaidlus ohustab maailmamajandust

Rahvusvahelise Valuutafondi juht ütles teisipäeval, et peamine oht maailmamajandusele on USA ja Hiina kaubandusvaidlus.

"Ilmselgelt on USA ja Hiina pinged maailmamajandusele oht," lausus Christine Lagarde Pariisis ajakirjanikele. Ta lisas, et hiljutised "kuulujutud ja säutsud" vähendasid leppele jõudmise tõenäosust.

Kahe maailma suurima majandusega riigi vaidluse mõju paneb muretsema ka Prantsusmaa, ütles riigi majandusminister Bruno Le Maire.

"Jälgime Hiina ja Ühendriikide praegusi läbirääkimisi tähelepanelikult ning tahame, et nad austaksid läbipaistvuse ja mitmepoolsuse põhimõtteid," lausus ta.

Ta ärgitas riike "vältima otsuseid, mis eelseisvatel kuudel ähvardaksid ja õõnestaksid maailmamajanduse kasvu".

"Tollide suurendamine on alati tupik ja negatiivne otsus kogu maailmale, Ühendriikidele, Hiinale, eurotsoonile, Euroopale ja maailmamajanduse kasvule."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: