Trump tõstab tollimakse Hiina kaupadele

{{1557087120000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
USA ja Hiina lipud. Autor/allikas: Mark Schiefelbein/AP Photo/Scanpix

USA president Donald Trump teatas pühapäeval, et Ühendriigid tõstavad tollimaksud 200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele 10 protsendilt 25 protsendile, kurtes sealjuures edu puudumist kaubanduskõnelustel.

"Kaubanduskõnelused Hiinaga jätkuvad, kuid liiga aeglaselt, sest nad tahavad uuesti läbi rääkida. Ei!", kirjutas Trump Twitteris.

"Kümme kuud on Hiina maksnud USA-le 25 protsenti tariife kõrgtehnoloogiale 50 miljardi dollari väärtuses ning 10 protsenti muudele kaupadele 200 miljardi dollari väärtuses," kirjutas säutsus Trump. "See 10 protsenti tõuseb reedel 25 protsendile," lisas ta.

Ajaleht New York Times kirjutas pühapäeval, et Trump kavatseb juba lähiajal laiendada tollimakse pea kõikidele riiki Hiinast toodavatele kaupadele. Ajalehe andmetel kavatseb Trump ähvardustega sundida Hiina võime kaubandusleppe võimalikult kiiresti heaks kiitma.

Mullu kehtestasid maailma kahe suurima majandusega riiki kahepoolsele kaubandusele 360 miljardi dollari jagu tariife. Washington süüdistab Hiinat katses saavutada tööstuslik liidripositsioon ebaõiglaste kaubandustavade kaudu.

Ent Trump ja Hiina liider leppisid detsembris kokku vaherahus, et vältida edasist eskaleerumist.

USA rahandusminister Steven Mnuchin ütles nädala alguses, et kaubanduskõnelused maailma kahe suurima majanduse vahel on otsustavas faasis, mis määrab leppe võimalikkuse. "Arvan, et mõlemal poolel on suur tahe näha, kas me saame selle lõpuni viia või edasi liikuda," ütles Mnuchin usutluses Fox Business Networkile.

"Me loodame kahe järgmise vooruga jõuda punktini, kus me kas soovitame presidendil sõlmida lepe või soovitame seda mitte teha," ütles ta.

Mnuchin kaitses ühtlasi Trumpi agressiivset kaubanduspoliitikat ja ütles, et tariifid on olulised inimeste läbirääkimislaua taha toomiseks.

Washington nõuab, et kaubandusleppe oleks jõustatav ja sellel oleks karmid kontrollmehhanismid. Mnuchini sõnul ollakse selles osas leppele lähedal ja see vajab vaid peenhäälestamist.

Leppega tahetakse paremini kaitsta ka USA tehnoloogiat ja ärisaladusi ning avada Hiina turgu välisinvesteeringutele, ütles Mnuchin.

"Kõige olulisem on see, et meil oleks tasakaalus majandussuhe. USA on nende investeeringutele ja kaupadele avatud olnud. Me tahame vastastikust kaubandussuhet," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: