Mõttekoda: Hiina ehitab kolmandat lennukikandjat

Lennukikandja valmimise tähistamine Hiina laevatehases mullu aprillis. Illustreeriv foto.
Lennukikandja valmimise tähistamine Hiina laevatehases mullu aprillis. Illustreeriv foto. Autor/allikas: SIPA/SCANPIX

Hiljutistelt satelliidifotodelt ilmneb, et Hiina kolmanda lennukikandja ehitamine on täies hoos, teatas teisipäeval Washingtoni mõttekoda.

Strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskuse üksus ChinaPower avaldas fotod suurest alusest, mida ehitatakse Jiangnani laevatehases Shanghais.

Piltidelt ilmneb, et laeva vöör ja kere on juba kokku pandud ning sellest saab 80 kuni 85 000-tonnise veeväljasurvega 002-tüüpi lennukikandja, mille kavandamisest ollakse teadlikud.

"Läbi pilvede ja udu on näha miski, mis näib olevat suure aluse vöör ja kere," märkis  ChinaPower.

"Kuigi tüüp 002 kohta on teada vähe üksikasju, on see kooskõlas sellega, mida võib oodata Hiina Rahvavabastusarmee kolmandalt lennukikandjalt."

Hiina esimene lennukikandja, kolme kümnendi vanune 66 000-tonnise veeväljasurvega Liaoning on ehitatud Nõukogude Liidus ning see osteti Ukrainalt 1998. aastal. 

Teine, kodumaal valmistatud tüüp 001A põhineb Liaoningi konstruktsioonil ning see alustas merekatsetusi aasta tagasi. 

ChinaPoweri hinnangul valmib alus 2022. aastal. 

Jaanuaris ütles Hiina mereväeekspert, et riik vajab vähemalt kolme lennukikandjat, et kaitsta oma rannikut ja globaalseid huve. 

"Meie riigil on 18 000 kilomeetri pikkune rannajoon. Ka meie majandus on väljapoole suunatud ja huvid välismaal kasvavad," lausus kommodoor Zhang Junshe mereväe uurimisinstituudist. 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: