Peapiiskop kiidab võimulepet: kirikud võivad olla üle ootuste rahul

EELK peapiiskop Urmas Viilma.
EELK peapiiskop Urmas Viilma. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

EELK peapiiskop Urmas Viilma sõnul arvestab Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioonilepe kahe kolmandiku ettepanekutega, mille Eesti Kirikute Nõukogu erakondadele enne valimisi tegi.

"Julgen kirikujuhina kinnitada, et ametisse asunud kolmikliidu Keskerakonna, EKRE ja Isamaa poolt sõlmitud koalitsioonilepe on selline, mille sarnast kristlaskonna poolt vaadates ei ole varem iseseisvuse taastamise järgsel ajal sündinud. Mitte et varasemad koalitsioonid ei ole usurahva ja kirikute jaoks palju head ära teinud. On küll! Kuid nii konkreetseid ja lausa mitut lubadust, mille adressaadiks on ristirahvas ja kirikud-kogudused, või mille eesmärgiks on seista oluliste traditsiooniliste väärtuste eest, pole mina varem koalitsioonileppes näinud. Üksikuid "rosinaid" on ikka sekka sattunud, kuid nii palju ristiinimeste jaoks olulisi lubadusi leiab koalitsioonileppest esmakordselt," märkis Viilma EELK kodulehel avaldatud pöördumises.

Viilma sõnul on Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) poolt erakondadele tehtud üheksast ettepanekust koalitsioonileppes arvestatud täielikult või olulises osas kuue ettepanekuga. Lisaks on koalitsioonileppes mitmeid punkte, mis toetavad kaudselt koguduste ja kristlaskonna kui kodanikuühiskonna suurima vähemuse õigusi ja huve.

"Hinnates EKN-i poolt tehtud ettepanekutega arvestamise suurt osakaalu koalitsioonileppes, julgen öelda, et Eestis tegutsevad kirikud võivad olla üle ootuste rahul, sest 2/3 ettepanekutest on piltlikult lülitatud valitsuse tööplaani. Milliseks saab kujunema täide viidud lubaduste nimekiri, näitab meile aeg. Selgeks on aga juba praegu saanud see, et tööle asunud koalitsioon on võtnud Eesti Kirikute Nõukogu ettepanekuid tõsiselt ning arvestab kirikute kui võrdsete partneritega ühiskonna teenimisel."

Samas toob Viilma negatiivsena välja selle, kuidas ennast poliitikas väljendama on hakatud.

"Eriti puudutab see mitme EKRE poliitiku väljaütlemisi, mis ületavad minu jaoks aeg-ajalt piiri, mida ma ise ületada ei pea kohaseks, kuid see, et mina oma sõnavabadust nõnda ei kasuta, ei tähenda, et ma ei oskaks hinnata vääriliselt nimetatud erakonna mitmeid poliitilisi taotlusi või seisukohti. Paljud neist on kattuvad või väga lähedal kristlikele põhimõtetele."

Kuu enne viimatisi riigikogu valimisi avaldas peapiiskop valimistel osalenud erakondade valimisprogrammide usuvaldkonda ja kirikut puudutanud lubaduste võrdlusanalüüsi, mida nimetas "Ristiinimese valimiskompassiks". Viilma jõudis järeldusele, et kõige rohkem kattusid Eesti Kirikute Nõukogu ettepanekutega Keskerakonna lubadused ja kõige vähem EKRE omad, mis tekitas nende poliitikute ja toetajate ridades paksu pahandust.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: