Valitsuse plaan: põhikooli eksamitega saab kodakondsust taotleda

Eksam.
Eksam. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Valitsus kiitis neljapäeval heaks oma saja päeva plaani, kus sidusa ühiskonna eesmärkide seas on kirjas ühe punktina, et põhikooli lõpus saab sooritada ühiskonnaõpetuse tasemeeksami, mida saab koos eesti keele lõpueksamiga kasutada kodakondsuse taotlemisel.

Saja päeva plaani üldeesmärgi "Sidus ühiskond" all on punktis 3.30 kirjas: "Korraldame kõigile soovijatele põhikooli lõpus riikliku tasemeeksami ühiskonnaõpetuses, mis on võrdsustatud kodakondsuseksamiga. Lisaks sellele toimub eesti keele lõpueksam (sh eesti keel teise keelena). Mõlema eksami positiivsel sooritamisel on võimalik seaduses sätestatud nõuete täitmisel taotleda isikul Eesti kodakondsust."

Haridus- ja teadusministeeriumi välishindamisosakonna juhataja Kristin Hollo selgitas ERR-ile, et praegu peab põhikooli lõpetamiseks peab õpilane sooritama kaks kohustusliku eksamit eesti keeles ja matemaatikas nine ühe eksami omal valikul. Ühe valikeksamina on võimalik sooritada ühiskonnaõpetuse eksam, mille lisana saab sooritada kodakondsuse taotlemiseks vajaliku eksami.

"Selle eduka sooritamise puhul saab eksaminand kasutada eksamitulemusi kodakondsuse taotlemisel. Vene õppekeelega põhikoolide õpilased teevad eesti keel teise keelena eksamit, mille edukal sooritamisel ehk vähemalt 60 punkti saavutamisel väljastatakse õpilasele eesti keele B1 tasemetunnistus, millega samuti saab kodakondsust taotleda," rääkis Hollo.
 

Plaani järgi ei pea õpilane edaspidi ilmtingimata valikeksamina sooritama ühiskonnaõpetuse eksamit, vaid selleks koostatakse vastava sisuga test, mis oleks võrdsustatud kodakondsuse eksamiga. Vastava sisuga eelnõu plaanib haridus- ja teadusministeerium esitada valitsusele augustis

Hollo sõnul seisneb muudatuse idee selles, et muuta kodakondsuse taotlemise tingimuste täitmine noortele mugavamaks ning kättesaadavamaks.

"See toetab valitsuskoalitsiooni eesmärke kodakondsuse teemal. Riigi ja ühiskonna toimimise mehhanismide mõistmine ja Eesti vabariigi põhiseaduse tundmine on oluline iga Eesti elaniku jaoks ning põhikooli ülesanne on toetada õpilase kujunemist aktiivseks ning vastutustundlikuks kogukonna- ja ühiskonnaliikmeks," ütles ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: