Fermi Energia kaasas 260 000 eurot väikese moodulreaktori arendamiseks

Sandor Liive.
Sandor Liive. Autor/allikas: Edmond Mäll/TTÜ

Fermi Energia kaasas esimeses rahastusvoorus investeeringutena viielt investorilt ja osanikelt 260 000 eurot. Fermi Energia tahab välja arendada Euroopa esimese väikese moodulreaktori.

Kaasatud raha abil koostatakse aasta lõpuks analüüs "Väikse moodulreaktori sobivus Eesti energiavarustuse tagamiseks ja kliimaeesmärkide täitmiseks 2030+", vahendas ITuudised.ee.

Fermi Energia nõukogu esimehe Sandor Liive sõnul ei ole Eestil varustuskindluse tagamiseks muud võimalust kui tuumaenergia, sest põlevkivienergia tootmine väheneb.

"Eestile sobivad vaid väiksed reaktorid ning neljanda põlvkonna reaktorid on 2030. aastaks tõsiseltvõetav võimalus kui Eestis endale protseduurid ja tehnoloogiad selgeks teha," lisas ta.

Liive sõnul võib Eestist saada esimene Euroopa Liidu riik, mis väikese moodulreaktori välja arendab, vahendas World Nuclear News.

"Me oleme väga õnnelikud, kuidas Eesti avalikkus, poliitikud ja investeerimiskogukond on vastu võtnud väikese moodulreaktori väljaarendamise Eesti jaoks," sõnas Liive.

Fermi Energia juht Kalev Kallemets lisas, et ettevõttel ei ole välja valitud kindlat tarnijat, sest kõik väikese moodulreaktori mudelid läbivad alles litsentsiprotseduure.

"Moltex Energy teade märtsis, et Fermi Energia valis välja tema moodulreaktori mudeli kui ühe eelistatumaist, ei vasta täielikult tõele. Fermi Energia analüüsib oma tasuvusuuringus ka NuScale SMR-i, Terrestrial Energy ISMR-400 ja GE Hitachi BWRX-300," ütles ta.

Märtsis teatas Fermi Energia, et allkirjastas Briti ettevõtte Moltex Energyga kavatsuste protokolli, mis näeb ette ühist tööd Moltexi reaktori rajamise tasuvuse uurimisel.

Kallemets ütles siis Moltex Energy teatel, et ettevõtte ambitsioon on rajada Eestisse Euroopa esimene neljanda põlvkonna väike modulaarne tuumareaktor. Tema sõnul võiks see valmida 2030. aastate alguses.

Moltex Energy arendusjuht Simon Newton lisas, et Eesti on täiuslik asukoht uue energiaallika kasutusele võtmiseks.

Uue põlvkonna tuumajaam oleks varasematega võrreldes 20 korda väiksem, kuid selle võimsus oleks sama.

Moltex Energy arendab sulasoolreaktorid. Neis toodetakse energiat kiirete neutronite abil, kütusena kasutatakse juba tekkinud tuumajäätmeid. Kogu reaktsioon toimub atmosfäärirõhul. Reaktor ei saa jahutuse puudumisel üle kuumeneda. Temperatuuri tõustes hakkab langema tuumareaktsiooni kiirus. Nii oleks selle ehitamine lihtsam ja odavam.

Veebruaris asutatud Fermi Energia suuromanikud on 40-protsendilise osalusega Eesti Geoloogiateenistuse endine asedirektor Kalev Kallemets, 26 protsendiga Eesti Energia endine juht Sandor Liive ning 20 protsenti kuulub Henri Ormusele, kes on lõpetanud Rootsi kuningliku tehnoloogiainstituudi tuumaenergeetika programmi. Omanikeringi kuuluvad ka Mati Jeltsov, Kaspar Kööp ja Mait Müntel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: