Trump lubab ette võtta USA veinile kehtivad EL-i tollimaksud

Prantsuse vein.
Prantsuse vein. Autor/allikas: Regis Duvignau/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump lubas töötada selle nimel, et Euroopa turgudele jõudvatele Ameerika veinidele kehtivad tollimaksud oleksid madalamad ning süüdistas Prantsusmaad ebaõiglaste kaubandustõkete püstitamises.

"Prantsusmaa võtab meilt veini eest suurt hinda, kuid meie võtame Prantsuse veinilt väga vähe," lausus Trump uudistekanalile CNBC.

Trumpi sõnul nurisevad USA veinitootjad, et Prantsuse veinid jõuavad Ameerika riiulitele mitte millegi eest. "See pole õiglane ja me teeme selle vastu midagi ära."

"Ka meil on suurepärast veini," rõhutas karsklasest president.

Washington ja Brüssel valmistuvad kaubanduskõnelusteks, millega tahetakse lahendada vaidlus terase- ja alumiiniumitariifide üle. Euroopa Liidu ametnikud on korduvalt rõhutanud, et põllumajandust nad ei aruta.

Ameerika veinile kehtivad EL-i tollimaksud on suuremad kui Euroopa veinidele Ameerikas kehtivad tollimaksud. Prantsusmaa on suur veinitootja, kuid EL-i liikmesriigina ta oma kaubanduspoliitikat ja tollimakse paika ei pane. Seda teeb EL blokina ja kaubanduskõnelusi peab Euroopa Komisjon EL-i nimel.

Olenevalt alkoholi tüübist ja sisaldusest kehtib USA-sse imporditavale veinile pudeli pealt 5,3- kuni 12,7-sendine tollimaks, ütleb USA rahvusvahelise kaubanduse komisjon. Vahuveinide maks on kõrgem - umbes 14,9 senti pudeli kohta.

EL-i eksporditud USA veinidelt võetakse aga 11 kuni 29 senti pudeli pealt, ütleb Ameerika veinieksporti edendav Veini Instituut.

2017. aastal importis USA Euroopa veine 4,5 miljardi dollari eest, kuid müüs Euroopale USA veini vaid 553 miljoni dollari eest.

Siiski näitavad Prantsuse tolli andmed, et 2007. ja 2018 aasta vältel USA veinieksport Prantsusmaale kolmekordistus ning Euroopa oli pika puuga USA veinide kõige suurem sihtkoht.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: