IMF-i juht: kaubanduspinged on peamine oht maailmamajandusele

{{1560087420000 | amCalendar}}
IMF-i juht Christine Lagarde ja Aasia arengupanga president Takehiko Nakao.
IMF-i juht Christine Lagarde ja Aasia arengupanga president Takehiko Nakao. Autor/allikas: Toshifumi Kitamura/AFP Photo/Scanpix

Üleilmsed kaubanduspinged on peamine oht maailmamajanduse väljavaatele, ütles pühapäeval Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juht Christine Lagarde.

"Peamine oht tuleneb jätkuvatest kaubanduspingetest," rõhutas Lagarde pärast G20 riikide rahandusministrite ja keskpankade juhtide kohtumist Jaapanis. 

Lagarde lisas, et USA-Hiina tollimaksud võivad majanduse taastumislootusi oluliselt kahjustada.

Maailma 20 juhtiva majanduse Ministrid ja keskpankade juhid lõpetasid pühapäevase kohtumise Jaapanis lubadusega kasutada üleilmse majanduskasvu kaitseks kõiki nende käsutuses olevaid võimalusi.

Finantsjuhid hoiatasid kohtumise lõppkommünikees, et kaubandus- ja geopoliitilistest pingetest tulenevad riskid on intensiivistumas. 

"Kinnitame valmidust kasutada kõiki poliitilisi vahendeid, et saavutada tugev, kestlik, tasakaalustatud ja kaasav majanduskasv ja kaitsta majandust riskide eest," märgiti kohtumise ühisavalduses.

Finantsjuhid lisasid, et riskidest hoolimata näib üleilmne majanduskasv olevat stabiliseerumas ning peaks selle aasta lõpus ja järgmisel aastal hoogu koguma. 

G20 rahandusjuhid arutasid esmakordselt rahvastiku vananemise teemat

Maailma juhtivate majandusriikide G20 rahandusjuhid arutasid pühapäeval esmakordselt rahvastiku vananemisega seotud väljakutseid ja muresid - paisuvad tervishoiukulud, tööjõunappus ja finantsteenused vanuritele. 

G20 rahandusministrid ja keskpanga juhid kohtusid Jaapanis, kus 28 protsenti rahvastikust on üle 65 aasta vana ning rahvastiku vananemine on tõsine siseriiklik probleem. 

"Me ütleme, et "kui vananemise küsimus hakkab avaldama mõju enne, kui te saate jõukaks, ei ole te tegelikult võimelised selle vastu tõhusaid meetmeid rakendama"," ütles Fukuokas kohtumist võõrustav Jaapani rahandusminister Taro Aso laupäeva õhtul ajakirjanikele. 

G20 hõlmab eripalgelisi, erinevatel arenguastmetel ja erineva rahvastikuprofiiliga riike alates kiiresti vananevast Jaapanist järgmise eesistuja Saudi Araabiani, mille ühiskond on väga noor. 

Riikiderühm teatas ühisavalduses, et "demograafilised muutused...kujutavad endast G20 liikmetele väljakutseid ja võimalusi" ja nendega tuleb tegeleda "eelarve-, raha-, finants- ja strukturaalsete poliitikate" kombinatsiooni abil. 

Jaapan on huvitatud oma kogemuse jagamisest ning Aso hoiatas, et riigid peavad olema valmis tegutsema ammu enne, kui rahvastiku vananemine hakkab majandust koormama. 

Pikenev keskmine eluiga ning kahanev sündimus, eriti jõukates riikides, on kaasa toonud vanurite osakaalu kiire suurenemise riikides nagu Hispaania, Itaalia ja Lõuna-Korea, selgub Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) andmetest. 

See muster ei piirdu aga ainult rikaste riikidega, sest ka Brasiilia ja Hiina seisavad silmitsi suhteliselt "kiire demograafilise muutusega" nende arengufaasiga võrreldes, hindab OECD. 

Aastaks 2050 elab maailmas hinnanguliselt rohkem kui kaks miljardit üle 60-aastast ja vanemat inimest ehk üle kahe korra rohkem kui 2017. aastal, prognoosib OECD. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: