Suri Egiptuse ekspresident Morsi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1560788460000 | amCalendar}}
Foto: Amr Abdallah Dalsh/Reuters/Scanpix

Egiptuse ekspresident Mohamed Morsi suri esmaspäeval Kairo haiglas, kuhu ta toimetati pärast kokkuvajumist kohtuistungil, teatasid kohtu- ja julgeolekuallikad.

"Ta rääkis kohtuniku ees 20 minutit, siis ägestus ja minestas. Ta toimetati kiiresti haiglasse, kus ta hiljem suri," ütles kohtuallikas.

Morsi surmast teatas ka riiklik uudisteportaal Al-Ahram.

Morsi oli Egiptuse esimene demokraatlikult valitud president, kuid sai olla ametis ainult ühe turbulentse aasta pärast 2011. aasta ülestõusu. Relvajõud kukutasid ta 2013. aasta 3. juulil.

Islamistist liider pandi võimult kukutamise järel otse vangi. Morsi käis kohut mitme hagi pärast. Nende seas olid Iraani, Katari ja islamiäärmuslike rühmituste nagu Hamas heaks luuramine. Lisaks süüdistati teda terroriaktide kavandamises.

Morsilt haaras võimu tollane kaitseminister ja nüüdne president Abdel Fattah al-Sisi, kes asus Morsit toetanud Moslemivennaskonda taga kiusama. Nüüdseks on vangis tuhandeid Morsi toetajaid ning sajad seisavad silmitsi surmanuhtlusega.

Morsi kukutamise järgsetel aastatel on järsult kasvanud pommi- ja relvarünnakud julgeolekujõudude vastu. Rünnakuid on eriti palju äärmusrühmituse Islamiriik kantsis Siinai poolsaarel.

Morsi turbulentse ametiaja tunnuseks olid sügavad lõhed Egiptuse ühiskonnas, halvav majanduskriis ning sageli veriseks pööranud opositsiooni meeleavaldused.

Advokaat: Morsi maeti Kairos perekonna juuresolekul

Morsi maeti teisipäeval pealinnas Kairos, ütles üks tema advokaate AFP-le.

"Ta maeti Medinat Nasris, Kairo idaosas, oma perekonna juuresolekul. Matusepalvus peeti Tora vanglahaiglas", kus ta esmaspäeval surnuks kuulutati, ütles Morsi advokaat Abdel Moneil Abdel Maksoud. 

Moslemivennaskond süüdistas Morsi surmas Egiptuse võime

Egiptuses keelustatud islamiliikumine Moslemivennaskond süüdistas esmaspäeval internetis tehtud avalduses ekspresident Mohamed Morsi surmas kohalikke võime.

"Egiptuse võimud pidasid teda üksikvangistuses, takistasid mediteerimist ja andsid talle jälestusväärset toitu. Nad ei taganud talle kõige esmasemaid inimõigusi," väideti liikumise teadaandes.

Morsit valimistel toetanud Moslemivennaskond keelustati ja kuulutati Egiptuses terrorirühmituseks 2013. aasta detsembris. Paljud selle liikmed on leidnud pelgupaiga Türgis.

Ka Türgi president süüdistas Morsi surmas Egiptuse võime

Türgi president Recep Tayyip Erdogan süüdistas esmaspäeval ekspresident Muhammed Morsi surmas Egiptuse võime, teatas kohalik meedia.

"Ajalugu ei unusta neid türanne, kes viisid ta surmani, pannes ta vanglasse ja ähvardades teda hukkamisega," ütles Erdogan televisioonis edastatud pöördumises.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: