ERR Kiievis: Zelenski loodab erakorralistest valimistest koostöövalmis raadat

{{1563638280000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Pühapäeval Ukrainas toimuvatel erakorralistel parlamendivalimistel saab suurima toetuse ilmselt partei Rahva Teener, mis toetab president Volodõmõr Zelenski vaateid. Erakorraliste valimistega loodabki kolm kuud tagasi presidendiks valitud Zelenski saada endale ka koostööks valmis raada.

Valimistel konkureerivad neli suuremat parteid on nn Zelenski partei Rahva Teener, kuhu president ise ei kuulu ja mille reiting on umbes 42 protsenti, Moskva-meelne opositsiooniline platvorm, kuhu kuuluvad muu hulgas võimult kukutatud ekspresident Viktor Janukovitši partei riismed, ekspresident Petro Porošenko Euroopa Solidaarsus ning veteranpoliitik Julia Tõmošenko blokk, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koostöö on Zelenskil mõeldav vaid viimasega ning Tõmošenko on ka ise rõhutanud, et Zelenskil oleks vaja temasugust peaministrit.

Saadikud, kes pühapäeval uude parlamenti valitakse, hakkavad käima tööl raadas. Suur osa Kiievi valijatest elab aga magalates, näiteks Oboloni rajoon.

Oboloni rajoonis elab Jevheni, kes lõpetas seitse aastat tagasi Tallinnas diplomaatide kooli ja toetab Zelenski parteid.

"Zelenski, tema poliitiline jõud esindab uute poliitikute lainet. Need on täiesti uued näod, kes ei ole seotud endiste võimudega. Mulle tundub, et Ukrainas on tekkinud sotsiaalne tellimus uue, värske jõu järele," kommenteeris ta.

Julia Tõmošenko toetaja Valentina sooviks väga, et tema lemmik teeks koostööd Zelenskiga ja saaks peaministriks.

"Soovin ühtmoodi edu nii Tõmošenko Isamaale kui ka Zelenski Rahva Teenrile. Las noored juhivad. Meie oleme juba vanurid, pensionärid. Meile on veel tähtis saada pensioni ja nautida oma elu," ütles Valentina.

Anatoli toetab kolm kuud tagasi presidendivalimistel lüüa saanud ekspresident Petro Porošenko parteid ning leiab, et sõja lõpetamine idas seisab konkreetselt ühe mehe, Vladimir Putini taga.

"Võib-olla karistada teda sanktsioonidega või ma ei tea. Andku jumal Putinile tervist, aga kui ta peaks homme lamama Vladimir Iljitš Lenini kõrval mausoleumis, siis seda ainult toetame," sõnas Anatoli.

Kui tahes suurt võitu Zelenski partei ka ei võta, tõelised väljakutsed - sõda idas, korruptsioon, oligarhide omavoli, sotsiaalsed pinged - ootavad presidenti alles ees.

Kannel: erakorralised valimised võivad olla kasulikud ka Porošenko parteile

Kiievis viibiv ERR-i ajakirjanik Astrid Kannel selgitas "Aktuaalsele kaamerale", miks Ukrainas üldse erakorralised parlamendivalimised toimuvad.

"Zelenski saatis parlamendi laiali kohe pärast ametisse vannutamist maikuus, ehkki see oli põhiseaduse vastane. Ukraina põhiseadus ütleb, et kui tähtajaliste valimisteni on jäänud kuus kuud või vähem, siis parlamenti laiali saata ei saa. Aga Zelenski leidis ühe tehnilise nüansi, mis on vaieldav ja põhiseaduskohtus talle jäigi õigus," rääkis Kannel.

"Miks talle on vaja, et parlamendivalimised toimuvad homme, mitte oktoobris nagu peaksid tähtajaliste valimistena toimuma? Sest kolm kuud tagasi, kui ta valiti presidendiks, oli ta populaarsus väga suur ja just selle populaarsuse lainel on just praegu temal väga hea oma partei saada parlamenti sisse ja ta saab endale parlamendi, millega koos on tal võimalik oma ettevõtmisi ka läbi viia," lisas Kannel.

Tema hinnangul on erakorraliselt valimised lisaks Zelenskile kasulikud ka teistele parteidele.

"Näiteks Petro Porošenko parteil, kes nüüd kindlasti kaotab, oleks väga raske sügiseni teha kõiki asju Zelenski vastu, sest Zelenski on väga populaarne ja sügisel oleks ta reiting tõenäoliselt veel kehvem kui praegu," selgitas Kannel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: