Ukraina valimistel liigub Zelenski partei parlamendienamuse kursil

{{1563767520000 | amCalendar}}
Ukraina president Volodõmõr Zelenski pühapäeval valimistulemusi jälgimas.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski pühapäeval valimistulemusi jälgimas. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

Ukrainas pühapäeval toimunud parlamendivalimiste järel on kindlalt juhtimas president Volodõmõr Zelenski erakond Rahva Teener.

Selleks, et saavutada praeguses ülemraadas absoluutne häälteenamus, peab partei koguma vähemalt 225 kohta. Riigipea erakond võib esmaspäeva viimaste andmete kohaselt saada 227 kohta, vahendasid Unian ja Kyiv Post.

Ukraina valimiskomisjon on jõudnud kokku lugeda üle 80 protsendi häältest.

Nende andmete kohaselt kogus Zelenski erakond Rahva Teener 42,9 protsenti häältest ja saaks sellisel juhul ülemraadas kokku 234 kohta.

Teisele kohale jääks venemeelseks peetav ja osaliselt kunagise Regioonide Partei moodustatud Opositsiooniplatvorm - Elu Nimel. Oligarh Viktor Medvedtšuki erakond on saamas ligi 13 protsenti häältest, mis annaksid kokku 38 kohta.

Kolmandat kohta hoiab eelmise presidendi Petro Porošenko erakond Euroopa Solidaarsus - 8,4 protsenti häältest ehk 26 kohta.

Neljandal kohal on kunagise peaministri Julia Tõmošenko partei Batkõvštšina (8,% ehk 24 kohta) ja viiendal muusik Svjatoslav Vakartšuki partei Hääl 6,1 protsendiga (21 kohta).

Ülejäänud erakonnad jäid viieprotsendilise valimiskünnise alla, kuid ühemandaadilistes ringkondades õnnestus neil saada kokku 11 kohta.

Häälte lugemise käigus võib olukorda veel muutuda, kuid Zelenski partei võit on kindel. Kui riigipea erakond peaks siiski vajama koalitsioonipartnerit, siis tõenäolisteks variantideks peetakse Tõmošenko erakonda või siis Vakartšuki parteid Hääl.

Ukraina presidendivalimisel osales 49,84 protsenti kodanikest.

Ülemraada 424 kohast 199 valitakse ühemandaadilistes ringkondades ning ülejäänud kohad täidetakse vastavalt parteinimekirjadele antud häältele. Ukraina parlamendis on kokku 450 kohta, kuid kuna Venemaa poolt annekteeritud Krimmis ja nn separatistide käes olevatel Ida-Ukraina aladel valimisi ei toimu, on selle võrra vähem ka kohti uues parlamendis.

Toimetaja: Mait Ots, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: