Peking: USA ähvardus võtta Hiinalt WTO-s ära arengumaa staatus on ülbe ja isekas

WTO logo.
WTO logo. Autor/allikas: Denis Balibouse/Reuters/Scanpix

USA ähvardus võtta Hiinalt maailma kaubandusorganisatsioonis (WTO) arengumaa staatus on ülbe ja isekas, leiab Peking.

Peking reageeris memole, mille USA president Donald Trumpi saatis kaubandusvolinik Robert Lighthizerile. Memos öeldi, et osi riike koheldakse alusetult leebemalt, sest nad määratlevad end arengumaana.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Hua Chunying ütles memot kommenteerides, et Trumpi valitsuse nõudmine paljastas taas nurjatu ülbuse ja isekuse.

Ta lisas, et ühel või vähestel riikidel ei tohiks olla lõplikku sõna selles, mis riike arengumaadena käsitletakse.

Tema sõnul peab Hiina säilitama oma staatuse areneva majandusena, et saavutada tõeline õiglus kaubanduses.

Trumpi memos öeldi, et WTO kasutab iganenud arenenud ja arenevate riikide vastandust, mis on lubanud osadel WTO liikmetel saada ebaõiglaseid eeliseid.

Samuti seisis memos, et "juhul kui WTO reeglite reformimisel ei tehta 90 päevaga märkimisväärseid edusamme, ei pea Washington enam arengumaadeks selliseid WTO liikmeid, kes kuulutavad end kohatult arengumaadeks ja saavad kohatult kasu WTO reeglite paindlikkusest ja läbirääkimistest".

Memo avaldati enne teisipäeval peetavaid Hiina-USA läbirääkimisi, kus proovitakse lahendada kaubandustüli, mille raames on tõstetud tariife 360 miljardi dollari väärtuses kahepoolsele kaubandusele.

"Washington ajastas selle memo ilmselgelt selliselt, et seda läbirääkimistel kasutada," kirjutas riiklik uudisteagentuur Xinhua.

"Surve avaldamise taktika ei ole Hiina jaoks midagi uut ja see pole kunagi läbi läinud," kirjutas uudisteagentuur.

Xinhua lisas, et USA valitsuse "viimane hegemooniline katse WTO-d survestada jookseb vastu vastuseisumüüri".

Arengumaa staatus annab WTO liikmetele turgude avamiseks rohkem aega ning õiguse kaitsta siseriiklikke tööstusi ja anda neile riigiabi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: