Trump kaitses oma Hiina-suunalist kaubanduspoliitikat

Välismaalt imporditud kaubad Pekingi kaupluses.
Välismaalt imporditud kaubad Pekingi kaupluses. Autor/allikas: Andy Wong/AP Photo/Scanpix

USA president Donald Trump kaitses laupäeval oma karmi kaubanduspoliitikat Hiina suhtes, väites, et tema kehtestatud tollimaksud on toomas Hiina valitsuselt riigile sisse miljardeid dollareid.

"Hiinaga liiguvad asjad väga hästi. Nad maksavad meile kümneid miljardeid dollareid, mille on teinud võimalikuks nende rahapoliitilised devalveerimised ja massilise koguse sularaha pumpamine oma süsteemi käigushoidmisse," kirjutas Trump Twitteris. 

Ühendriikide riigipea väidab sageli, et Hiina kaupadele kehtestatud imporditollide eest maksab Hiina, kuigi tegelikult katavad need USA importijate heaks töötavad vahemehed ja enamikul juhtudel tasuvad lõpparve Ühendriikide tarbijaid, kes neid kaupu ostavad. 

Trump ütles ka, et samasuguseid imporditolle kartvad teised riigid jooksevad tormi kaubanduslepete sõlmimiseks Ühendriikidega. 

"Riigid on tulemas meie juurde tahtega pidada läbirääkimisi tõeliste kaubanduslepete, mitte ühepoolsete õuduslepete üle, mille sõlmisid eelmisel valitsused. Nad ei taha muutuda USA tariifide sihtmärgiks," kirjutas president Twitteris. 

Neljapäeval teatas Trump, et USA kehtestab alates 1. septembrist 10-protsendise impordimaksu veel 300 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, mida ta polnud kaubandussõjas juba maksustanud.

Ühendriikide president on juba kehtestanud 25-protsendise tollimaksu 250 miljardi dollari väärtuses Hiina toodetele. Hiina vastas tollimaksuga, mis kehtib 110 miljardi dollari väärtuses USA kaupadele ehk pea kogu riigi impordile Ühendriikidest. 

Kui Trump peaks oma ähvarduse täide viima, tähendab see, et kogu 660 miljardi väärtuses USA-Hiina kahepoolne kaubandus läheb imporditollide alla. 

Hiina ähvardas reedel vastumeetmetega. 

"Kahtlemata ei ole tariifide kehtestamine konstruktiivne viis lahendada majandus- ja kaubandustõrkeid. See ei ole korrektne moodus," lausus Hiina välisminister Wang Yi. 

Hiina ja Ühendriikide läbirääkijad jätkasid sel nädalal Shanghais pärast rohkem kui kaks kuud kestnud pausi kaubanduskõnelusi maailma kahe suurima majanduse kaubandussõja lõpetamiseks.

Kohtumisel lepiti kokku jätkata läbirääkimisi septembris Washingtonis. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: