WTO lubab USA-l panna EL-i kaupadele tollimakse 7,5 miljardi ulatuses

Hollandi juust.
Hollandi juust. Autor/allikas: Remko de Waal/Netherlands/ANP/AFP Photo/Scanpix

Maailma kaubandusorganisatsioon (WTO) andis kolmapäeval Washingtonile rohelise tule kehtestada Euroopa Liidu kaupadele 7,5 miljardi dollari (6,8 miljardi euro) väärtuses tollimakse, sest blokk toetas reegleid rikkudes Euroopa lennundushiidu Airbus.

WTO otsustas 2018. aasta mais, et EL andis Airbusile ebaseaduslikku riigiabi ja kahjustas sellega tema USA konkurenti Boeingut. Tollane otsus keskendus kahele lennukile: Airbusi 350XWB ja kahekordne A380.

Arbitraaži nüüdne otsus on küll rekordsuur ja teetähis kaubandusühenduses 15 aastat kestnud Airbusi ja Boeingu lahingus, kuid otsus lahingut ei lahenda. Arbitraaž peaks järgmisel aastal teatama, kui suures ulatuses saab EL kehtestada tollimakse USA-le teises otsuses, mis läks Boeingu kahjuks.

USA on juba teatanud plaanist kehtestada tollimaksud EL-i juustudele, oliividele ja viskile, aga ka lennukitele ja lennukiosadele. Kolmapäevane WTO otsus võib tähendada, et Washington peab nimekirja ümber tegema.

Valge Maja ei saa tollimakse kehtestada enne oktoobri keskpaika, sest üks tähtis WTO komisjon peab need esmalt heaks kiitma. Ilmselt aga mõjutavad sanktsioonid Euroopa majanduse jaoks tähtsaid põllumajandus- ja muidsektoreid ajal, mil teised tariifisõjad juba vähendavad üleilmset majanduskasvu.

EL-i kaubandusvoliniku Cecilia Malmströmi sõnul eelistab blokk USA-ga kokkuleppemenetlusele minemist, kuid vastab, kui USA president EL-i toodetele uued tollimaksud kehtestab.

Tariifisõda "kahjustaks firmasid ja kodanikke mõlemal pool Atlandi ning kahjustaks tundlikul ajal ka üleilmset kaubandust ja lennundustööstust", lisas volinik.

"Kui USA otsustab kehtestada WTO loa saanud vastumeetmed, siis tõukab see EL-i olukorda, kus meil ei jää muud valikut kui vastata samaga."

Pea 25 aastat tagasi loodud WTO arbitraaž on andnud riigile loa tollimakse tõsta paarikümnel korral, kuid seekordne oli suurim. Eelmine rekord - neli miljardit dollarit - pärines 2002. aastast. Tollal otsustas ta Washingtoni vastu ühes hagis, mille keskmes oli Ühendriikide firmasid seadusvastaselt rahastada lubanud USA seadus.

USA president väljendas heameelt WTO otsusega seoses

USA president Donald Trump väljendas kolmapäeval heameelt seoses WTO otsusega, mis andis Washingtonile õiguse kehtestada Euroopa Liidu kaupadele tariifid.

"See on suur võit Ühendriikidele," kiitis Trump.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: