USA senat ei suutnud blokeerida relvatehingut saudidega

USA president Donald Trump Valge Maja juures.
USA president Donald Trump Valge Maja juures. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA kongressi senat ei saanud kokku piisavalt hääli, et tühistada president Donald Trumpi veto resolutsioonidele, millega oleks peatatud relvade müük Saudi Araabiale.

Senat üritab relvade müüki Saudi Araabiale takistada, sest nende hinnangul peab kuningriik vastutama ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmise eest. Esmaspäevane hääletus oli esimene, millega senat üritas president Donald Trumpi vetosid erinevatele sellekohastele resolutsioonidele tühistada, kaks ootavad veel ees.

Politico kirjutab, et vaatamata kongressi mõlema erakonna murele USA ja Saudi Araabia lähedaste suhete pärast näitab hääletuse läbikukkumine, et enamik senati vabariiklasi näevad kuningriiki ühtlasi ka olulise vastukaaluna Iraani mõjule Lähis-Idas.

Trumpi administratsioon teatas mais, et president kavatseb kasutada oma hädaolukorra volitusi, et kongressist mööda minna ja Saudi Araabiale relvi müüa. Senati mõlema erakonna liikmed kritiseerisid kohe Trumpi otsust ja võtsid seejärel vastu mitu resolutsiooni, millega üritati presidenti takistada. Kahe resolutsiooni poolt hääletasid ka seitse vabariiklast, teiste seas Lindsey Graham, Susan Collins ja Rand Paul.

See on teine kord, kui senat üritab Trumpi vetot seoses Saudi Araabia poliitikaga tühistada. Mais jäi paika presidendi veto resolutsioonile, millega oleks USA väed tõmmatud välja Saudi Araabia toetatud sõjast Jeemenis.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: