X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Zelenski kutsus Putinit, Merkelit ja Macroni kiiresti kohtuma

{{1565164320000 | amCalendar}}
Ukraina president Volodõmõr Zelenski.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ärgitas teisipäeval Normandia neliku riikide liidreid kogunema nelja Ukraina sõduri sõjatsoonis hukkumise valguses võimalikult kiiresti kohtumisele.

"Kutsun Normandia formaadi läbirääkimistel osalevate riikide liidreid - Emmanuel Macron, Angela Merkel ja Vladimir Putin - kogunema võimalikult kiiresti kõnelustele," kirjutas Zelenski Facebookis. 

Teisipäeval sai Pavlopili lähedal käsitsi lastud tanktitõrjeraketi tagajärjel surma neli Ukraina sõdurit, lisas riigipea ja avaldas langenute peredele kaastunet. 

"Leivarelvarahu kestis 17 päeva. Tänane vahejuhtum oli suunatud mitte üksnes selle relvarahu, vaid kogu läbirääkimisprotsessi vastu. Ukraina soovib siiralt rahu ja meie soov on püsiv. Täna nägi kogu maailm, kes ei taha rahu," ütles Zelenskõi. 

Tema sõnul ei peatu Ukraina oma jõupingutustes vaenutegevusele lõppu teha ja "ei jäta ühtegi rünnakut oma sõduritele vastuseta". 

"Ukraina jääb kindlasti ühtseks ja rahumeelseks," lubas president. 

Donbassi sõjatsoonis jõustus 21. juulil tähtajatu relvarahu. 

Zelenski kutsus Donbassi küsimuses kokku pakilise nõupidamise

Zelenski korraldab ka Donbassi ühendjõudude operatsiooni piirkonna valitseva olukorra tõttu nõupidamise, teatas riigipea pressiteenistus kolmapäeval. 

Pressiteenistusest öeldi Interfaxile, et pakiline nõupidamine kutsuti kokku kolmapäeva hommikul. Sellel osalevad kindralstaabi ülem-ülemjuhataja Ruslan Homtšak, presidendikantselei asedirektor Ruslan Rjabošapka, riikliku julgeoleku ja kaitsenõukogu sekretär Oleksandr Danõljuk ja sõjaväeluureteenistuse esindajad.

Zelenski Putinile: separatistid lõpetagu Ukraina inimeste tapmine

Zelenski ütles hiljem kolmapäeval, et rääkis telefonivestluses Vene presidendi Vladimir Putiniga ägenenud vaenutegevusest Donbassis ja nõudis temalt separatistide mõjutamist Ukraina sõdurite tapmise lõpetamiseks. 

"Ma helistasin talle ja ütlesin, et see ei too meid rahule lähemale," ütles Zelenski ajakirjanikele ja lisas, et palus Putinil nõuda Moskva toel võitlevatelt separatistidelt "meie inimeste tapmise lõpetamist".

"Relvarahu kestis 17 päeva. Tänane vahejuhtum oli suunatud mitte üksnes selle relvarahu, vaid kogu läbirääkimisprotsessi vastu. Ukraina soovib siiralt rahu ja meie soov on püsiv. Täna nägi kogu maailm, kes ei taha rahu," ütles Zelenski.

Enda sõnul palus ta Vene presidendil tungivalt mõjutada, et "too pool lõpetaks sellise tegevuse, see ei ole mäng". 

"Räägin: meie inimesi tapetakse. Mulle vastatakse, et on hetki, kus meie inimesed tulistavad tsiviilelanikke," lisas Zelenski. 

Teine teema, mille Zelenski enda sõnul vestluses Putiniga tõstatas, oli Stanõtsja Luganska läbilaskepunkti ümbruse demineerimine.

"Me jätkame demineerimist ja meil on vaja tolle poolega lühendada Stanõtsja Luganska silla ehitamise tähtaega," lausus ta. 

Lisaks rääkisid presidendid Zelenski sõnul Ukraina vangide tagastamisest.

Ukraina president märkis, et jutuajamine Putiniga oli pikk, ja lisas, et rohkem teavet selle kohta tuleb peatses pressiavalduses.

Kindralstaap: relvarahu algusest on hukkunud kuus Ukraina sõdurit

Donbassi ühendjõudude operatsiooni piirkonnas on alates relvarahu kehtima hakkamisest surma saanud kuus Ukraina sõjaväelast, ütles kindralstaabi ülem Ruslan Homtšak kolmapäeval. 

"Donbassi ühendjõudude operatsiooni piirkonnas on alates relvarahu algusest hukkunud kuus Ukraina sõjaväelast, sealhulgas neli eile, ja haavata saanud üheksa," sõnas Homtšak Kiievis teabetunnis.

Putin: Ukraina sõjavägi peab lõpetama Donbassi asulate tulistamise

Vene president Vladimir Putin ütles telefonivestluses Ukraina riigipeale Volodõmõr Zelenskile, et vaenutegevuse leevendamiseks Donbassis peab Ukraina sõjavägi lõpetama piirkonna asulate tulistamise, edastas Kremli pressiteenistus kolmapäeval. 

"Kagu-Ukraina olukorra lahendamise arutelus rõhutati vajadust pidada kinni 21. juuli relvarahust ja tõmmata jõud lahutusjoonelt tagasi," seisis Interfaxile saabunud teates.

Vene president rõhutas, et "konflikti leevendamiseks on vaja eelkõige lõpetada tsiviilohvreid nõudev Donbassi asulate tulistamine Ukraina vägede poolt".

"Kinnitati Minski lepete järjekindla täitmise erakordset tähtsust, sh Luganski ja Donetski rahvavabariigile õigusliku eristaatuse andmise vajalikkust. Märgiti vajadust vaenupoolte asjalikes läbirääkimisteks selles küsimuses, sh Minski kontaktrühma raames," märgiti teates.

"Lepiti kokku töö elavdamises kinnipeetavate tagasisaatmiseks," teavitas Kremli pressiteenistus.

Samuti arutati selle teatel "Normandia formaadi koostöö väljavaateid".

See oli Putini teine telefonivestlus Zenenskiga, esimene peeti 11. juulil. 

Kremli pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul kestis jutuajamine 20 minutit ja oli "üsna asjaliku iseloomuga".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: