Ukraina pidas kinni Vene lipu all sõitva tankeri

{{1564057200000 | amCalendar}}
Foto: facebook.com/SecurSerUkraine

Ukraina julgeolekuteenistus SBU pidas neljapäeval kinni Vene lipu all sõitva tankeri Neyma. Ukraina meedia andmetel on tegu sama laevaga, mis blokeeris Kertši väinas laevateed eelmise aasta 25. novembril, kui Venemaa eriüksuslased hõivasid kolm Ukraina laeva ja pidasid kinni 24 mereväelast, kui viimased üritasid väina läbida.

Kiievi väitel oli Venemaa julgeolekuteenistus FSB kavandanud nimetatud tankeri abil relvastatud operatsiooni Ukraina laevade vastu, vahendasid Unian, Ukraina Interfax ja Lenta.

"Eeluurimise käigus tuvastati, et FSB juhtkonna otsesel korraldusel viisid FSB piirivalvurid läbi relvastatud agressiooni Kertši väinas Ukraina mereväe laevade Nikopol, Berdjansk ja puksiiri Janõ Kapu vastu," kirjutatakse SBU pressiteates.

Süüdistuse kohaselt kasutasid FSB eriüksuslased rahvusvahelist mereõigust rikkudes Kertši väina kanali blokeerimiseks tankerit Neyma.

Ukraina piirivalvelt laekunud informatsiooni kohaselt saabus 24. juulil Odessa oblastis asuvasse Izmajili sadamasse Venemaa lipu all sõitev tanker Nika Spirit. Lähemal uurimisel selgus Ukraina võimude teatel, et Nika Spiriti näol on tegelikult tegu hoopis varasemast tuntud tankeriga Neyma ehk et vahepeal olid Vene omanikud operatsioonis osalemise varjamiseks tankeri nime muutnud.

Ukraina võimude teatel on praeguseks tankeri pardal menetlustoimingud, sealhulgas meeskonnaliikmete ülekuulamised lõpetatud, laev asitõendina kinni peetud ning kohtule on esitatud taotlus selle aresti alla võtmiseks.

Kinnitamata andmetel on vahistatud vähemalt seitse laeva meeskonda kuulunud Venemaa kodanikku, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samuti on Ukraina võimud juba varem kehtestanud sanktsioone tankeri omanikfirma Juvas Trans vastu. Juvas Trans näol on tegu Kertši laevaremonditehase omanikfirmaga ning nimetatud tehase sadamas oli enne novembris toimunud intsidenti ka tanker Neyma.

Venemaa föderatsiooninõukogu väliskomisjoni aseesimees Vladimir Džabanov teatas, et Ukraina samm on täiesti ebaseaduslik ning kahjustab kahe riigi suhteid.

Venemaa välisministeeriumi allikas teatas uudisteagentuurile RIA Novosti, et kui Ukraina pool pidas tankeri kinni Ukraina meremeeste väljavahetamist silmas pidades, siis selline samm vangide vahetamise kokkuleppele kaasa ei aita. Samuti märkis ta, et Ukraina võiks mõelda selle sammu tagajärgedele, näiteks sellele, kuidas see võib mõjutada olukorda Aasovi merel.

Allika sõnul uuritakse Moskvas tankeri kinnipidamise täpsemaid detaile ning nendest lähtudes astutakse ka edasised sammud.

Venemaa piirivalve ja eriüksused hõivasid möödunud aasta 25. novembril Kertši väinas kolme Ukraina laeva, mis olid teel Aasovi mere kaldal asuvasse Mariupolisse. 

Venemaa võimud on novembris kinni võetud 24 Ukraina meremeest piiririkkujatena kohtu alla andnud ning nad viibivad endiselt Moskvas eeluurimisvanglas.

Ukraina ja lääneriikide hinnangul on Venemaa selline käitumine vastuolus rahvusvahelise õigusega juba seetõttu, et Krimmi okupeerimine ja annekteerimine on ebaseaduslik, kuid nimetatud intsidendi näol on tegu mereõiguse rikkumisega ka seda asjaolu arvestamata. ÜRO meretribunal andis käesoleva aasta mai lõpus Venemaale korralduse hõivatud Ukraina alused ja kinnipeetud meremehed vabastada, kuid praktilist võimalust meretribunalil seda otsust jõustada ei ole ning Kreml on nimetanud tribunali otsust omakorda ebaseaduslikuks.

Venemaa president Vladimir Putin ütles juunis, et Ukraina meremeeste saatus võib saada seotud Ukrainas kinni peetud Venemaa kodanikega, kelle vabastamist Kreml soovib. 

SBU video Vene tankeri kinnipidamisest: 

Moskva hoiatas tankeri hõivanud Ukrainat tagajärgede eest

Moskva hoiatas neljapäeval Kiievit täpsemalt määratlemata tagajärgede eest, kuna Ukraina julgeolekuteenistus SBU pidas kinni Vene tankeri NEYMA, mis blokeeris mullu novembris Kertši väinas kolm Ukraina laevastiku alust.

"Me uurime juhtunut, et rakendada kohaseid meetmeid," ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja.

"Kui venelased võetakse pantvangi, tõlgendame me seda rahvusvahelise õiguse jämedaima rikkumisena ja tagajärgi ei tule kaua oodata," lisas ta. 

Vene parlamendi ülemkoja väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov ütles pärast Vene tankeri kinnipidamist, et Ukraina president Volodõmõr Zelenski peab selgitama vahejuhtumi osas oma seisukohta. 

"Ta peab seda kindlasti täpsustama. Zelenski seisukoht kuulub selgitamisele. Kes on praegu õige Ukraina? Millal ta lõpetab relvade täristamise ja asub rahu teele?" kirjutas föderatsiooninõukogu komisjonijuht Kossatšov Facebookis. 

Senaatori märkis, et kui Ukraina SBU tegutseb presidendi suunisel, siis "Zelenski jätkab de facto Petro Porošenko provokatsiooni, mille too algatas omaenda valimiskampaania huvides".

"Ja see on väga halb nii Ukraina kui Venemaa jaoks ja kõigi inimeste jaoks, kes ootasid Zelenskilt uut poliitikat," leidis ta.

Kossatšovi asetäitja Vladimir Džabarov nimetas Vene tankeri kinnipidamist provokatsiooniks, mis võib raskendada läbirääkimisi Ukraina meremeeste vabastamise üle.  

"Arvan, et tõenäoliselt muudab see olukorra keerulisemaks. On vaja kiiresti kaasata läbirääkijad ning Vene ja Ukraina välisministeeriumi ametlikud isikud. Selle provokatsiooni korraldasid Ukraina lahkuva võimu teatavad ringkonnad," sõnas Vene föderatsiooninõukogu väliskomisjoni aseesimees. 

"Arvan, et see oli mõeldud paranevate suhete rikkumiseks," märkis ta.

Senaatori arvates "keeras Ukraina sõjaväe juhtkond oma presidendile valitsuse ja jõuametkondade ümberkorraldamist oodates käki".

"Seda tüli lahendamata on raske edasi liikuda," ütles Džabarov. 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: