Venemaa ja Ukraina vahetasid välja 70 vangi
Moskva ja Kiievi lennujaamades maandusid laupäeval lennukid Vene-Ukraina vangidevahetuse raames mõlemalt poolt vabastatud 35 isikuga.
Lennuk ukrainlastega maandus Borõspili lennujaamas, kus neid tervitasid lähedased, teatas AFP. Vene meedias näidati lennukit venelastega, mis maandus Vnukovo lennujaamas.
Reutersi teatel andsid mõlemad pooled üle 35 vangi, Vabastatud ukrainlaste seas on ka eelmise aasta novembris Vene üksuste poolt Aasovi merel Kertši väinas kinnivõetud 24 Ukraina mereväelast ning filmirežissöör Oleg Sentsov. Mereväelased, kelle seas oli kaks SBU liiget, peeti kinni mullu, kui Venemaa hõivas Krimmi lähedal Aasovi merel kolm Ukraina alust.
Vabastatud venelaste hulgas on aga ka Ida-Ukrainas tegutsevate separatistide üks liidreid Volodõdõr Tsemahh, keda peetakse üheks osaliseks Malaisia reisilennuki allatulistamisel Ida-Ukraina kohal 2014. aastal. Hollandi võimud, mis 297 inimesele surma toonud lennu MH17 katastroofi uurivad, olid palunud Ukrainal õhutõrjespetsialisti Tsemahhi mitte vabastada, kuna see raskendaks uurimist. Ukraina kohus vabastas Tsemahhi siiski neljapäeval. Laupäeval avaldas Hollandi valitsus Tsemahhi väljavahetamise üle oma pettumust.
Venemaale üleantute seas oli uudisteagentuuri RIA Novosti ajakirjanik Kõrõlo Võšinski, keda ootas süüdistus riigireetmises, kuid kes vabastati augustis kautsjoni vastu.
Zelenski kiitis vangidevahetust esimese sammuna sõja lõpetamisel
Ukraina president Volodõmõr Zelenski kiitis laupäeval vangidevahetust kui esimest sammu Ukraina idaosas jätkuva sõja lõpetamisel ja Moskva annekteeritud ala tagastamisel.
"Me oleme astunud esimese sammu," ütles Ukraina liider, tervitades endisi vange Kiievi Borõspili lennujaamas.
"Me peame astuma kõik vajalikud sammud, et lõpetada see kohutav sõda," lisas ta, lubades ühtlasi tagasi saada "meie territooriumi".
Vangidevahetusele eelnesid nädalaid kestnud intensiivsed kulissidetagused läbirääkimised.
Suhted Kiievi ja Moskva vahel langesid kriisi 2014. aastal, mil Venemaa annekteeris Krimmi ja Kremli asus toetama Ukraina idaosa tööstuspiirkonna separatiste. Viie aasta jooksul on Donbassi konflikt nõudnud üle 13 000 inimese elu.
Zelenski valimine presidendiks aprillis tekitas lootusi takerdunud rahuprotsessi taaskäivitamiseks.
Endisest koomikust poliitik tõotas oma valimiskampaanias tuua tagasi Venemaal kinni peetavad Ukraina vangid ning nimetas oma prioriteediks konflikti lõpetamise Venemaaga.
Vene president Vladimir Putin ütles sel nädalal, et vangidevahetus on "tohutu samm" suhete normaliseerimisel Ukrainaga.
Sentsovi vabastamist peetakse Kiievi suureks võiduks. 43-aastane režissöör oli Ukraina kuulsaim poliitvang ning tema vabastamise nimel oli algatatud rahvusvaheline kampaania, milles osalesid mitmed staarid.
Ta vahistati 2014. aastal ning kandis 20-aastast vanglakaristust väidetava terrorirünaku kavandamise eest Krimmis.
"Ma tänan kõiki inimesi, kes meie eest võitlesid," lausus Sentsov Kiievi Borõspili lennujaamas.
Prantsusmaa on kutsunud üles taaselustama jõupingutusi konflikti lõpetamiseks, ärgitades korraldama Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa tippkohtumist hiljem sel kuul.
Trump: Vene-Ukraina vangidevahetus võib olla samm rahu suunas
USA president Donald Trump tervitas laupäeval Vene-Ukraina vangidevahetust kui võimalikku sammu rahu poole.
"Venemaa ja Ukraina just vahetasid suure hulga vange. Väga hea uudis, võib-olla esimene tohutu samm rahu suunas. Õnnitlused mõlemale riigile!" kirjutas Trump Twitteris.
Varem oli Ühendriikide erisaadik Ukraina asjus Kurt Volker avaldanud lootust, et see viib edasiste vangidevahetusteni, relvarahu uuenemiseni ja 2015. aastal allkirjastatud Minski lepete täieliku jõustamiseni.
Vangidevahetust tervitasid laupäeval ka Prantsusmaa välisminister Jean-Yves Le Drian ja Saksa liidukantsler Angela Merkel.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: AFP-BNS-Reuters