Macron teatas Prantsuse-USA kokkuleppest seoses digimaksu kavaga

{{1566834840000 | amCalendar}}
Trump ja Macron G7 tippkohtumisel.
Trump ja Macron G7 tippkohtumisel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsuse president Emmanuel Macron teatas esmaspäeval, et Pariis ja Washington on jõudnud kokkuleppele pingete vähendamises seoses Prantsusmaa plaaniga kehtestada USA veebihiidudele digimaks.

USA president Donald Trump oli ähvardanud Prantsusmaad digimaksu kehtestamise korral kõrgete imporditollidega Prantsuse veinidele.

Macron ütles Biarritzis G7 tippkohtumisel ühisel pressikonverentsil Trumpiga, et nad "näitasid ühtsuse vaimus arvestatavat edasiminekut". "Digitaalmaksu küsimuses saavutasime kokkuleppe, millega ületada meie vahel esinenud raskused," sõnas ta.

Prantsusmaa maksab veebifirmadele hüvitist pärast kokkulepet rahvusvahelises digimaksus, mis peaks asendama kolmeprotsendise Prantsuse maksu, lausus Prantsuse riigipea.

Macroni sõnul loobub Prantsusmaa riiklikust digimaksust niipea, kui jõustub rahvusvaheline maks.

Trump ütles varem esmaspäeval, et Ühendriikide ja Prantsusmaa läbirääkijad on "liginemas" USA tehnoloogiahiidude maksustamise osas kokkuleppele.

Prantsuse parlament võttis juulis vastu seaduse kolmeprotsendise maksu kehtestamisest digihiidude nagu Google, Amazon, Facebook ja Apple Prantsusmaal saadud käibele.

Seaduse järgi peavad digihiiud, mille ülemaailmne käive ületab 750 miljonit eurot ja käive Prantsusmaal 25 miljonit eurot, hakkama maksma Prantsusmaal teenitud käibe pealt 3-protsendist maksu. See võib mõjutada ka firmasid nagu Airbnb ja Uber.

Seadusega tahetakse takistada maksude vältimist suurfirmade poolt, mis on oma peakontorid Euroopa Liidus viinud madala maksumääraga riikidesse. Praegu ei maksa need firmad sisuliselt üldse maksu teistes liikmesriikides, kus nad käivet teevad, nende seas Prantsusmaal.

Macron ja Trump kiitsid G7 liidrite ühispinda

Macron ja Trump kiitsid ühist pinda, mis G7 riikide liidrid Prantsusmaal tippkohtumisel leidsid.

Tippkohtumisel andsid enim tooni Iraani tuumakriis, kaubandus ja põlengud Amazonase vihmametsas.

"Suutsime leida tõelised, enneolematud ja väga positiivsed koondumispunktid, mis lubavad meil liikuda edasi väga kasulikul moel," lausus Macron ühisel pressikonverentsil Trumpiga.

Trumpi sõnul tegi Macron G7-l "fantastilist tööd". "Need olid väga erilised ja väga ühtsed kaks ja pool päeva. Tahan teid tänada," ütles Ühendriikide president võõrustajale.

Macron ja Trump, kelle suhe on aeg-ajalt olnud tormiline, lõpetasid pressikonverentsi kahe käepigistuse ja kallistusega.

Prantsuse president tunnistas, et tippkohtumise eel oli õhus teatav "ärevus", sest USA ja Euroopa on mitmes küsimuses eri meelt.

Pressikonverents täismahus: 

Toimetaja: Marko Tooming, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: