Fotod: riigikogu alustas sügisistungjärku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1568046120000 | amCalendar}}

Riigikogu alustas esmaspäeval oma sügisistungjärku, avaistungil esinesid kõnega riigikogu esimees Henn Põlluaas ja president Kersti Kaljulaid.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas ütles, et seekord ei peetud kinni tavast anda uuele koalitsioonile sada kriitikavaba päeva, vahedas "Akuaalne kaamera".

"Ei olnud sadat kriitika- ega ammugi vihavaba päeva, kevadet ega suve. Seda tava rikkusid nii opositsioon, ajakirjandus kui ka president, kes kuulutas küll 24. aprillil välja sada vihavaba päeva, kuid teatas juba varsti välismeediale, et vihkab ühte rahvalt mandaadi saanud parlamendierakonda," lausus Põlluaas.

Selle mõttekäigu juures lahkus viis Reformierakonna fraktsiooni liiget protestiks riigikogu saalist. Üks lahkunuist, Marko Mihkelson ütles, et sellist kõnet ei ole parlamendis kunagi peetud.

"Ta ei tohi oma seisukohtadega, oma kõnega ka sellisel päeval, nagu see on täna - riigikogu töö alustamine uuel istungjärgul - pigem lõhestada seda saali, pigem süvendada lõhesid ühiskonnas, kui et töötada selle nimel, et Eesti jaoks olulised teemad saaksid väärilise käsitluse siin parlamendi saalis," lausus Mihkelson.

Lisaks rääkis Henn Põlluaas oma kõnes, et koalitsiooni ja valitsuserakondade suhtes valede ja hirmude levitamine ning Eesti maine rikkumine välismeedias ei tee opositsioonile ega ka "peavoolumeediale" au ning kutsus koalitsiooni ja oma erakonna liikmeid vaoshoitusele, et mitte anda võimalust oma sõnade tesitimõistmiseks.

President Kersti Kaljulaid rääkis murekohtadest, mida Eesti saaks eduks pöörata, ning kutsus poliitikuid looma uute tehnoloogiate jaoks vastuvõtlikku seadusruumi. Lisaks meenutas president, et poliitikud vastutavad selle eest, milline on Eesti.

"Demokraatlik või totalitaarset vaikelu hindav? Vabadust armastav või pelgav? Jõudu või väärtusi austav? Nutikaid uusi lahendusi otsiv või vanadest kulukalt kinni hoidev? Uudishimulik maailma põnevate võimaluste suhtes või umbusklikult endasse sulguv?" loetles president.

Ta lisas, et saadikud on küll vabad neile küsimustele vastuseid kujundama, aga neil tuleb sealjuures lähtuda kõigi Eesti inimeste ootustest.

 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: