Saksa koalitsioon leppis kokku 40 miljardi euroses kliimapaketis

Lennuk maandumas Tallinna lennuväljal
Lennuk maandumas Tallinna lennuväljal Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Saksa kantsleri Angela Merkeli konservatiivid ja nende koalitsioonipartnerid sotsiaaldemokraadid leppisid kokku rakendada järgmise nelja aasta jooksul 40 miljardi euro mahus meetmeid, mis peaks vähendama riigi majanduse mõju kliima soojenemisele.

"Me leppisime kokku, et midagi tuleb teha, aga endiselt on lahtine, mis kuju see võtab," ütles üks anonüümne allikas kokkuleppe kohta Reutersile. Tema sõnul ei ole seni kokku lepitud, kui suur saab olema näiteks CO2 tonni hind kasvuhoonegaaside kärpimiseks.

Saksa valitsus kavatseb meetmetega välja tulla reedel, 20. septembril. Merkel on varem öelnud, et meetmed sisaldavad süiniku emiteerimise maksu, millest saadava tuluga hakatakse rahastama heitmete vähendamist.

Varasemalt on teada, et Merkeli paremtsentristid sooviks, et kliimameetmed ei kahjustaks Saksa ettevõtteid, sotsiaaldemokraadid soovivad aga rohkem kaitsta madalapalgalisi.

Meetmete hulgas peaks olema toetused elektriautode ostjatele, laadimispunktide võrgustiku ehitamine, teemaksude tõstmine rohkem saastavatele sõidukitele, hoonete kütteüsteemide efektiivsuse tõstmine ja lennupiletitele "rohelise maksu" kehtestamine.

Saksa koalitsioon koguneb enne meetmete väljakuulutamist veel neljapäeval, et viimased lahtised küsimused omavahel kokku leppida. Pakett hõlmab aastaid 2020 - 2023.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: