USA keskpank kärpis baasintressimäära 0,25 protsendipunkti võrra

Foto: Yuri Gripas/Reuters/Scanpix

USA keskpank kärpis kolmapäeval baasintressimäära sel aastal juba teist korda, kuid mõned otsuse langetanud komisjoni liikmetest polnud kärpega päri.

Määra langetamist 0,25 protsendipunkti võrra vahemikule 1,75-2 protsenti ei toetanud kolm hääle andnud kümnest liikmest. Vastuhääletanutest kaks soovisid jätta määra muutmata ja üks tahtis suuremat, 0,5-protsendipunktist kärbet.

Ennustused näitavad, et 17 ametnikust seitse tahaksid langetada määra sel aastal veel sama palju võrra vahemikku 1,5-1,75 protsenti.

Samas ei oota ükski neist, et määra tuleks langetada 2020. aastal allapoole 1,5 protsenti. Kahe hinnangul tuleks siis määra hoopis tõsta. See on märk, et ametnike meelest on president Donald Trumpi kaubandussõda Hiinaga hallatav.

Küll aga ütles keskpank, et äriinvesteeringud ja eksport on nõrgenenud.

2018. aastal tõstis keskpank baasintressimäära neli korda. Seega on ta tänavu neist kaks nüüd tagasi pööranud.

Keskpanga juht Jerome Powell rõhutas, et kärpeid võib tulla veel, kui majandus nõrgeneb. Esialgu näib, et 11. aastat kestev majanduskasv on jätkusuutlik, sest tööturg püsib kindel ja tarbijad kulutavad samamoodi edasi, lisas ta.

Ametnike ennustus USA majanduse kasvu kohta jäi juuni omaga võrreldes sisuliselt samaks. Nad ootavad, et mediaankasv tuleb tänavu 2,2 protsenti ehk 0,1 protsendipunkti suurem kui juunis.

Töötuse määra ennustus tõusis juuni 3,6 protsendilt nüüd 3,7 protsendile. Inflatsiooni peaks tulema 1,5 protsenti, mis jääb alla keskpanga 2 protsendi sihile.

Powell tunnistas, et keskpanga ametnikud on intressimääradega edasiliikumise viisis sügavalt eri meelt, eriti kui arvestada ebakindlusi nagu kaubanduskonfliktid, mille tulemused on keskpanga kätest väljas.

"Praegu on raskete otsuste ja lahknevate vaadete aeg," lausus ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: