Austria üldvalimised võitis kindlalt Kurzi Rahvapartei

{{1569809760000 | amCalendar}}
Austria Rahvapartei (ÖVP) juht Sebastian Kurz valimistulemust tähistamas.
Austria Rahvapartei (ÖVP) juht Sebastian Kurz valimistulemust tähistamas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Austria ennetähtaegsed üldvalimised võitis pühapäeval kindlalt Sebastian Kurzi paremtsentristlik Rahvapartei (ÖVP), selgus esialgsetest tulemustest.

Rahvapartei kogus 38,4 protsenti häältest, mis on pea kuus protsendipunkti rohkem kui 2017. aastal.

Rahvapartei endine koalitsioonipartner, paremäärmuslik Vabaduspartei (FPÖ) sai 17,3 protsenti häältest, mis on ligi kümme protsendipunkti vähem kui eelmistel valimistel.

Vasaktsentristlikke sotsiaaldemokraate tundub ootama erakonna kõigi aegade halvim tulemus pärast Teist maailmasõda 21,5 protsendi häältega. Eelmiste valimistega võrreldes on kaotus pea viis protsendipunkti.

Suureks võitjaks on rohelised, kes jäid 2017. aasta valimistel parlamendist välja, kuid nüüd on saamas 12,4 protsenti häältest, mis oleks nende parim tulemus.

Väike liberaalne partei NEOS saab lävepakuküsitluse kohaselt seitse protsenti häältest.

Valimisosaluseks kujunes valimispäeval 60,6 protsenti, kuid seal pole arvestatud eelhääletusel antud hääli.

2017. aasta üldvalimistel sai Rahvapartei 31,5 protsenti, sotsiaaldemokraadid 26,9 protsenti ja Vabaduspartei 26 protsenti häältest.

Kurzil võib partnerite leidmine kujuneda keeruliseks

Hoolimata veenvast edust võib Kurzil kujuneda koalitsioonipartnerite leidmine keeruliseks. 

Senise ÖVP-FPÖ koalitsiooni kordumine tundub ebatõenäoline, kuna Vabaduspartei juhid on juba öelnud, et eelistavad lakkuda haavu opositsioonis.

Kurz, kellest sai 2017. aastal Austria noorim kantsler, võib olla sunnitud pöörduma pühapäevaste valimiste teise suurvõitja roheliste poole, kes tegid pühapäeval oma parima tulemuse, saades 14 protsenti häältest. 2017. aastal rohelised parlamenti ei pääsenud. Roheliste juht Werner Kogler ütles aga pühapäeval, et koalitsiooniks oleks vaja "radikaalseid muutusi" ÖVP poolt, mainides lisaks sammudele võitluses kliimamuutustega ka korruptsiooni- ja vaesusevastast võitlust.

Kurz võib kaaluda ka niinimetatud "suurt koalitsiooni" valimistel 22-protsendise toetuse kogunud vasaktsentristlike sotsiaaldemokraatidega (SPÖ).

Kurzi viimane variant oleks vähemusvalitsus, mis on analüütikute hinnangul muutunud ÖVP liidri jaoks "väga ahvatlevaks", kuid sellisel juhul vajaks ta parlamendi võtmehääletuste võitmiseks siiski vähemalt ühe erakonna toetust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: