Meediaettevõtted looks linnades Express Posti ja Eesti Posti ühise kandeteenuse firma

{{1571056200000 | amCalendar}}
Foto: Mirjam Nutov/ERR

Eesti Meediaettevõtete Liit soovitab ajalehtede kojukande probleemi ühe lahendusena luua Express Posti ja Eesti Posti koostöös ühise firma, mis linnades kojukannet osutaks.

Meediaettevõtted tegid esmaspäeval valitsusele, riigikogu rahanduskomisjonile ja Eesti Postile pöördumise, milles paluvad kutsuda kõik osapooled arutelule, et leida kojukandeteenuse probleemidele pikaajaline lahendus.

Liit teeb kolm ettepanekut probleemi lahendamiseks.

Üks lahendus võiks olla Express Posti ja Eesti Posti koostöös nn Linnade Kandeteenuse OÜ loomine, mille tulemusena oleks Eesti suuremates linnades senise kahe asemel üks kandeteenust osutav ettevõte, mille omanikud oleks Express Post ja Eesti Post. "Pole välistatud, et üks kandeteenust osutav ettevõte võiks olla linnades kasumlik. Praegu peab Eesti Post seaduse järgi osutama kandeteenust ka linnades, kus käib majapidamistes seetõttu kaks postiljoni. Sellise ulatusega ühise lahenduse väljatöötamiseks Eestis on vajalik ka poliitiline tahe," selgitab liit.

Teise lahendusena pakub liit, et senist kojukande protsessi tuleks detailselt analüüsida, mis eeldab andmete jagamist. "Kõigi osapoolte kaasalöömisel oleks võimalik jõuda erinevate töölõikude automatiseerimise ettepanekuteni ning selguks vajalik investeering ja oleks võimalik paluda ka riigi abi."

Liidu sõnul võimaldaks ühine analüüs leida lahendus sellele, kas mõni töölõik või tegevus on kokkuvõttes soodsam lahendada trükikodade, Eesti Posti või väljaannete poolt. Samuti saaks arutada, kas oleks efektiivsem kanda osa piirkondades kõik saadetised koos perioodikaga varahommikul kohale.

"Ühekordne optimeerimise investeering on odavam kui iga-aastase dotatsiooni tõstmine, samuti võimaldaks tööprotsessi parandamine tõsta kande kvaliteeti ja loobuda vajadusest iga aasta kojukande hindu tõsta, millel on perioodika levikule kahjulik mõju," selgitab liit.

Kolmandaks soovitab liit analüüsida, kui palju peaks olema tulevikus kandepäevi ning millised oleksid vajalikud garantiid kande kvaliteedi tagamiseks, et tarbija saaks ajalehed ja ajakirjad mõistlikul kellaajal (pigem hommikul kui õhtul).

Meediaettevõtete liit leiab, et maakojukande sälitamiseks tulevikus on võimalusi, kuid möödapääsmatu on riigi eestvedamine ning pikaajaline strateegiline plaan. Sellega seoses palub liit ka 11,1-protsendise maakojukande hinnatõusu edasilükkamist.

Riigikogu rahanduskomisjoni juhtiv Aivar Kokk kutsus järgmiseks kolmapäevaks riigikogus kokku ümarlaua, kus kõigi osapoolte esindajad ühiselt lahendusi otsivad.

"Praegu on kõik ettepanekud teretulnud. Võib-olla tuleb ära unustada üksteise süüdistamine, ühiselt laua taha istuda ja koos lahendus leida. Lahendus ei ole kindlasti kojukande hinna tõstmine, samas kui kojukande kvaliteet pidevalt langeb," rääkis Kokk "Aktuaalsele kaamerale".

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: