Eesti jaoks võib tuumaenergia kasutuselevõtt realiseeruda kümne aasta pärast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Euroopa Komisjon ja USA Energeetikaministeerium korraldasid Brüsselis neljanda põlvkonna väikestele tuumajaamadele pühendatud foorumi.

Foorumil jõuti seisukohale, et väiksed moodulreaktorid on hetkel veel tulevikuteema. Samas, kui Eesti tahab edaspidi tuumavõimekusega arvestada, tuleb aruteluga juba alustada, kuna ettevalmistused võtavad aastaid.

Eestisse tahab sellise moodulreaktori rajada Fermi Energia.

"Esimesed väikesed moodulreaktorid on kättesaadavad juba lähiaastatel," kinnitas OECD tuumaenergia agentuuri direktor William Magwood.

Turvalisuse küsimus on tema sõnul aga tururegulaatorite otsustada.

"Aga kui see vastab reklaamile ja kui hädaolukorra tsoon kaob ja ka õnnetuse korral ei pea inimesed tuumajaamast väljaspool muretsema, siis see muudab olukorda," ütles Magwood.

Eesti jaoks on tuumaenergia praegu siiski alles tulevikumuusika.

"Eesti jaoks ei alga ehitus kindlasti enne kui kümne aasta pärast. Aga kui me täna ei tegele sellega, siis meil ei ole ka võimalust kümne aasta pärast otsustada, kas me hakkame ehitama või mitte," ütles Fermi Energia kaasasutaja ja nõukogu esimees Sandor Liive.

Keskkonnaministeeriumi hinnangul vajab Eesti otsus eelnevalt laiapõhjalist arutelu ühiskonnas.

"Selliste tehnoloogiate kasutuselevõtuks peame me algatama riigis arutelu, et kas Eesti rahvas soovib selliseid tehnoloogiaid Eestis kasutusele võtta, kuna meil endal ikkagi tänasel hetkel institutsionaalne valmisolek sellist tehnoloogiat Eestis reguleerida puudub," põhjendas keskkonnaministeeriumi kantsler Meelis Münt.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: