Trudeau liberaalid võitsid Kanada valimised, aga kaotasid enamuse

{{1571717580000 | amCalendar}}
Foto: AP/SCANPIX

Kanada peaministri Justin Trudeau liberaalid võitsid napilt esmaspäeval peetud parlamendivalimised, kuid kaotasid enamuse ja peavad valitsuse moodustamiseks tagama väiksemate erakondade toetuse.

Praguses parlamendis 177 kohta omavatel liberaalidel on 338-liikmelises uues alamkojas 157 mandaati, näitasid ametlikud tulemused.

Andrew Scheeri juhitavad konservatiivid said parlamenti 121 ja Québeci provintsi iseseisvust taotlev Bloc Québécois  32 esindajat.

Uus Demokraatlik Partei võitis parlamendis 24 ja rohelised kolm kohta. 

Montrealissa peetud võidukõnes lubas Trudeau, et liberaalid kavatsevad pingutada kõigi kanadalaste nimel. Ta lubas rohkem tähelepanu pöörata ka liitriigis pettunud prantsuskeelse Québeci provintsi kui Lääne-Kanada elanikele.

Trudeau hinnangul astusid kanadalased valimispäeval vastu maa lõhenemisele ja negatiivsusele.

"Nad vastustasid kärpeid ja säästumeetmeid ning hääletasid edumeelse programmi ja jõuliste kliimameetmete poolt," lausus Trudeau. 

Valitsuskõnelused tõotavad tasavägiste valimistulemuste järel kujuneda äärmiselt raskeiks ning võivad kesta nädalaid. 

Trudeaud õnnitlesid esmaspäeva õhtul USA president Donald Trump ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk. 

Kuigi Trudeau positsioon on nõrgenenud, läks tal valimistel oodatust paremini. Kuni valimispäevani näitasid uuringud väga tasavägist heitlust konservatiividega, kes rahvahääletusel kogusidki lõpuks liberaalidest rohkem hääli ehk 34,4 protsenti 33,1 vastu.

Scheer hoiatas Trudeau'd. "Kanadalased andsid oma hinnangu liberaalsele valitsusele," ütles ta, juhtides tähelepanu, et liberaalid kaotasid üle 20 koha.

Trudeau kerkis peaministriks nelja aasta eest, lubades uut liberaalset poliitikat. Seekord keskendus ta kampaanias keskkonna- ja võrdsuse teemadele. 

Ent peaministri mainet on kahjustanud möödalasud ühe ehitusfirma korruptsioonijuurdluses ja suvel välja ilmunud fotod temast mustaks võõbatud näoga kunagistel pidudel.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: