Euroala majandus kasvas kolmandas kvartalis 1,1 protsenti

{{1572522060000 | amCalendar}}
Euroopa Liit.
Euroopa Liit. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroala majandus kasvas tänavu kolmandas kvartalis aastavõrdluses 1,1 protsenti, kogu Euroopa Liidus (EL) kasvas see aga 1,4 protsenti.

Hooajaliselt tasandatud SKP kasvas eelneva kvartaliga võrreldes euroalal 0,2 protsenti ja EL-is tervikuna 0,3 protsenti, selgus Eurostati kiirhinnangust. 

Tänavu teises kvartalis kasvas euroala majandus esimese kvartaliga võrreldes nii euroalal kui ka EL-is tervikuna 0,2 protsenti, aastavõrdluses aga vastavalt 1,2 ja 1,4 protsenti.

Euroala töötus püsis septembris 7,5 protsendil

Euroala töötuse määr püsis tänavu septembris eelmise kuu tasemel ehk 7,5 protsendil, mullu septembris oli määr 8 protsenti.

Seejuures on tegu madalaima tasemega alates 2008. aasta juulikuust, selgus Eurostati andmetest.

Euroopa Liidus (EL) tervikuna püsis septembris töötuse määr samuti augustikuu tasemel ehk 6,3 protsendil, mis on ühtlasi 0,4 protsendipunkti vähem kui mullu samal kuul.

Eurostati hinnangul oli septembris EL-is 15,6 miljonit töötut inimest, neist 12,3 miljonit euroalas. Augustiga võrreldes kasvas töötute arv EL-is 48 000 ning euroalas 30 000 inimese võrra. Möödunud septembriga võrreldes langes töötute arv aastaga EL-is 889 000 ja euroalas 738 000 inimese võrra.

Euroopa Liidu liikmesriikidest oli septembris madalaim töötuse määr 2,1 protsendiga Tšehhis ja 3,1 protsendiga Saksamaal. Määr oli kõrgeim 16,9 protsendiga Kreekas ning 14,2 protsendiga Hispaanias.

Möödunud aasta septembriga võrreldes langes töötuse määr 22 liikmesriigis, püsis muutumatuna Belgias, Portugalis ja Rumeenias. Töötuse määr aga kerkis 6,3 protsendilt 6,5 protsendini Leedus, 5 protsendilt 5,3 protsendini Taanis ning 6,3 protsendilt 7,3 protsendini Rootsis.

Töötuse määr langes aastaga enim Kreekas 19,1 protsendilt 16,9 protsendile. Järgnesid Küpros ja Eesti, kus määr langes vastavalt 6,6 ja 3,9 protsendile. Eesti andmed laekuvad Eurostatile kuuajase nihkega, augustis oli Eesti töötuse määr 3,9 protsenti, mida oli 0,3 protsendipunkti vähem kui juulis ning 1,4 protsendipunkti vähem kui mullu augustis.

Lätis ja Leedus oli töötus septembris vastavalt 6,3 ja 6,5 protsendi juures. Lätis langes määr kuuvõrdluses 0,1 protsendipunkti võrra, aastavõrdluses aga langes 0,6 protsendipunkti võrra. Leedus langes määr kuuga 0,1 protsendipunkti, kuid tõusis aastaga 0,2 protsendipunkti võrra.

Soomes püsis töötuse määr augustikuu tasemel ehk 6,7 protsendil, langedes seejuures aastavõrdluses 0,4 protsendipunkti võrra. USA-s oli seejuures tänavu septembris töötuse määr 3,5 protsenti, kahanedes nii aasta- kui ka kuuvõrdluses 0,2 protsendipunkti.

Euroala inflatsioon aeglustus oktoobris 0,7 protsendile

Euroala aastainflatsioon aeglustus Eurostati kiirhinnangu kohaselt oktoobris 0,1 protsendipunkti võrra 0,7 protsendile.

Jättes kõrvale volatiilsed energia- ja toiduhinnad oli baasinflatsiooniks 1,1 protsenti, võrreldes septembrikuu 1 protsendiga, selgus Eurostati andmetest.

Kõige kiiremini kasvasid oktoobris teenuste hinnad, mis kallinesid aastaga 1,6 protsenti. Ka toidu, alkoholi ja tubaka hinnad kerkisid 1,6 protsendi võrra. Mitte-energia tööstuskaupade hinnad kasvasid seejuures 0,3 protsenti.

Energiahinnad langesid oktoobris kiirhinnangu kohaselt aga 3,2 protsendi võrra, septembris oli segmendi hinnalangus 1,8 protsenti.

Euroopa Keskpanga rahapoliitika üks eesmärk on hoida inflatsioon tasemel, mis on 2 protsendi lähedal, ent jääb sellest piirist allapoole.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: