X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

EKI hinnavõrdlus: Helsingis saab Tallinnast soodsamalt mähkmeid ja valuvaigistit

Vaade Helsingile
Vaade Helsingile Autor/allikas: Math/Wikimedia Commons

Kaupade ja teenuste hinnad on Tallinnas üldjuhul oluliselt madalamad kui Helsingis ning hinnavahe Tallinna kasuks on suurem just teenuste hindades, selgub konjunktuuriinstituudi (EKI) septembrikuisest võrdlusest. Helsingis on odavamad vaid mähkmed ja mõned meditsiinikaubad.

Uuringu raames võrdles Eesti Konjunktuuriinstituut hindu Soome K-Citymarketi, K-Supermarketi ja S-Marketi (Prisma) ning Eesti Selveri, Prisma ja Maxima e-keskkonnas. Ravimi- ja teenusehindu võrreldi vastavalt kahe riigi e-müügikeskkondades.

Näiteks toidukaupadest oli Helsingis kanafilee 108, lõhefilee 79, maitsestamata jogurt 61, tavaline võipakk 39 ja kanamunad 35 protsenti kallimad kui Tallinnas. Mittealkohoolsetest jookidest maksis pooleliitrine Coca-Cola Helsingis 145 ja sama suur joogivesi Evian 116 protsenti rohkem kui Tallinnas.

Ka alkohoolseid jooke sai septembris oluliselt odavamalt Tallinnast. Näiteks pooleliitrine Carlsbergi õlu oli Helsingis 94 protsenti, väike alkoholivaba Heineken 63 protsenti ja pooleliitrine A Le Coq premium 47 protsenti kallim kui Eesti pealinnas. Kangetest alkoholidest oli 0,7-liitrine viin Viru Valge 63 protsenti, pooleliitrine viin Finlandia 51 protsenti ja 0,7-liitrine viin Absolut 24 protsenti Helsingis kallim.

Eesti langetas tänavu 1. juulil alkoholiaktsiisi ja võrreldes konjunktuuriinstituudi sarnase hinnavaatlusega juunis olid mõnede alkohoolsete jookide hinnad Tallinnas ka langenud. Nii näiteks maksis pooleliitrine õlu A Le Coq premium Tallinnas juunis 1,42 eurot ja septembris 1,36 eurot, pooleliitrine viin Finlandia juunis 13,32 eurot ja septembris 11,92 eurot, 0,7-liitrine viin Viru Valge juunis 13,49 eurot ja septembris 12,99 eurot. Hinnalangus on olnud siiski väiksem kui aktsiisilangetus eeldaks, märgib konjunktuuriinstituut oma teates.

Tallinnas on soodsamad ka puu- ja köögiviljad. Porgandite eest tuli Helsingis maksta 156 protsenti, lahtiste kartulite eest 44 protsenti ja banaanide eest 41 protsenti rohkem kui Tallinnas. Leivatoodetest oli poolekilone röstsai Helsingis kaks korda ja 330-grammine rukkipala 34 protsenti kallim.

Majutuses oli Helsingi hotelli kahene standardtuba koos hommikusöögiga kolmandiku võrra kulukam kui Tallinnas, söögikohas tuli pasta Bolognese eest maksta 75 protsendi ja meeste juukselõikuse eest juuksuri juures 86 protsenti rohkem. Hambaraviteenused olid Helsingis 131-195 protsenti kallimad, samas hambaarsti visiiditasu oli Helsingis seitse protsenti soodsam.

Ühistranspordi pileti eest tuli Helsingis maksta kaks korda rohkem kui Tallinnas (Helsingis vastavalt neli eurot ja Tallinnas kaks eurot), takso kilomeetri eest 77 protsenti enam (Tallinnas vastavalt 0,79 eurot ja Helsingis 1,4 eurot kilomeetri eest) ja loomaaia üksikpileti eest 75 protsenti rohkem (Tallinnas vastavalt 8 ja Helsingis 14 eurot). Samas olid Helsingis mähkmed Pampers 30 protsenti, vitamiinid Minisun Defence (C+D3) 21 protsenti ja tabletid Ibumax kaks protsenti soodsamad.

Eesti madalamale hinnatasemele võrreldes Soomega osutavad ka Eurostati andmed. Nii oli Eesti hinnatase 2018. aastal keskmiselt 42,4 protsendipunkti Soome hinnatasemest madalam.

Kui arvesse ka võtta elanike sissetulekuid ja teha analüüsi ostuvõime alusel, siis on kõrgema sissetulekuga soomlase jaoks Soomes paljud kaubad soodsamad osta kui eestlasel Eestis. Soomes oli keskmine brutopalk 2018. aastal 3363 eurot ja Eestis 1310 eurot. Mediaanpalga vahe oli ligi 3 kordne – Eestis 1002 eurot ja Soomes 3001 eurot.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: