Lukas "Kahekõnes": ERM-i maksumus kõikide kuludega on üle 75 miljoni euro ({{commentsTotal}})

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktor Tõnis Lukas ütles, et muuseumi maksumus koos kõikide kuludega on pisut üle 75 miljoni euro.

"Kui kõik kulud kokku võtta koos näitustega, on maksumus üle 75 miljoni euro. See on isegi vähem kui vahepeal tundus, sest projekti tehti ümber," ütles Lukas "Kahekõnes".

Lukas rääkis, et sellest 63 miljonit läks maksma ehituslik põhiosa. Juurde tuli tehnoloogia ja näituste ehitamised.

"Raam on antud ju algusest peale kultuurkapitalile, riigieelarvele ja nendest raamidest pole välja mindud. Vastasel juhul oleks tulnud ju nii riigikogult kui ka kultuurkapitali nõukogult võtta eraldi täiendav otsus. Seda pole vaja läinud," rääkis Lukas.

Lukas peab positiivseks, et muuseumi rahastuse taga on Eesti ise ja et osa rahastust ei tulnud Euroopast. See oleks tema sõnul teinud keerulisemaks ka Eesti poolse rahastuse, sest täiest mahus Euroopast rahastust ei oleks olnud võimalik saada.

"Ma arvan, et rahvusmuuseum on uhkuse asi ka ja üks rahvas peab seda ise ülal pidama. Kui rahvas peab omaks, siis on kõige parem tunne," leiab ta.

Lukase sõnul on Eesti rahvas muuseumit juba omaks võtmas ja tulnud on palju positiivset tähelepanu.

Ta rääkis, et esimeste päevade jooksul oli piletiga külastajaid 3500. Kokku on lahti oldud aja jooksul teenindatud 5000 inimest.

Lukase sõnul keskendus Eesti rahva muuseum lihtsa inimese loole ja ajaloolisi kuupäevi ja tähtsaid isiksusi on küllalt vähe välja toodud.

Skandaalse Neitsi Maarja eksponaadi kohta ütles Lukas, et see tekitas massipsühoosi.

"Sellised massipsühhoosid nagu tollal kirikute lõhkumine oli protestantide poolt... Kindlasti selle päeva hommikul, kui Tartu kirikuid mindi lõhkuma või Tallinnas või ususõdu algatama kusagil, siis need inimesed, kes kaasa läksid ei oleks hommikul öelnud, et nad õhtul näiteks Neitsi Maarja kuju kuskil lõhuvad. Nad läksid kaasa massipsühhoosiga. Ajalugu peab lahti riietama selle massipsühhoosi skeleti, et hoiatada inimesi, et nad ei läheks tulevikus kaasa," lausus Lukas.

"Massipsühhoos saab olla just see, mis kutsub midagi jalaga lööma. Kohustust ju ei olnud," lisas ta.

Lukas tunnistas, et ei süvenenud skandaalsesse eksponaati piisavalt. "On õige, et mina ei süvenenud sellesse piisavalt just selle tõttu, et mul peaks olema mingi ettekujutus, missugused assotsiatsioonid tekivad ja missuguse reaktsiooni see toob. See lahendus ei ole päris minu maitse järgi, aga ma juhin tähelepanu, et see on kaasav muuseum," ütles Lukas.

Toimetaja: Aleksander KrjukovPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics