Lukas "Kahekõnes": ERM-i maksumus kõikide kuludega on üle 75 miljoni euro ({{commentsTotal}})

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktor Tõnis Lukas ütles, et muuseumi maksumus koos kõikide kuludega on pisut üle 75 miljoni euro.

"Kui kõik kulud kokku võtta koos näitustega, on maksumus üle 75 miljoni euro. See on isegi vähem kui vahepeal tundus, sest projekti tehti ümber," ütles Lukas "Kahekõnes".

Lukas rääkis, et sellest 63 miljonit läks maksma ehituslik põhiosa. Juurde tuli tehnoloogia ja näituste ehitamised.

"Raam on antud ju algusest peale kultuurkapitalile, riigieelarvele ja nendest raamidest pole välja mindud. Vastasel juhul oleks tulnud ju nii riigikogult kui ka kultuurkapitali nõukogult võtta eraldi täiendav otsus. Seda pole vaja läinud," rääkis Lukas.

Lukas peab positiivseks, et muuseumi rahastuse taga on Eesti ise ja et osa rahastust ei tulnud Euroopast. See oleks tema sõnul teinud keerulisemaks ka Eesti poolse rahastuse, sest täiest mahus Euroopast rahastust ei oleks olnud võimalik saada.

"Ma arvan, et rahvusmuuseum on uhkuse asi ka ja üks rahvas peab seda ise ülal pidama. Kui rahvas peab omaks, siis on kõige parem tunne," leiab ta.

Lukase sõnul on Eesti rahvas muuseumit juba omaks võtmas ja tulnud on palju positiivset tähelepanu.

Ta rääkis, et esimeste päevade jooksul oli piletiga külastajaid 3500. Kokku on lahti oldud aja jooksul teenindatud 5000 inimest.

Lukase sõnul keskendus Eesti rahva muuseum lihtsa inimese loole ja ajaloolisi kuupäevi ja tähtsaid isiksusi on küllalt vähe välja toodud.

Skandaalse Neitsi Maarja eksponaadi kohta ütles Lukas, et see tekitas massipsühoosi.

"Sellised massipsühhoosid nagu tollal kirikute lõhkumine oli protestantide poolt... Kindlasti selle päeva hommikul, kui Tartu kirikuid mindi lõhkuma või Tallinnas või ususõdu algatama kusagil, siis need inimesed, kes kaasa läksid ei oleks hommikul öelnud, et nad õhtul näiteks Neitsi Maarja kuju kuskil lõhuvad. Nad läksid kaasa massipsühhoosiga. Ajalugu peab lahti riietama selle massipsühhoosi skeleti, et hoiatada inimesi, et nad ei läheks tulevikus kaasa," lausus Lukas.

"Massipsühhoos saab olla just see, mis kutsub midagi jalaga lööma. Kohustust ju ei olnud," lisas ta.

Lukas tunnistas, et ei süvenenud skandaalsesse eksponaati piisavalt. "On õige, et mina ei süvenenud sellesse piisavalt just selle tõttu, et mul peaks olema mingi ettekujutus, missugused assotsiatsioonid tekivad ja missuguse reaktsiooni see toob. See lahendus ei ole päris minu maitse järgi, aga ma juhin tähelepanu, et see on kaasav muuseum," ütles Lukas.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.