Nikkolo: ajakirjanikelt välja mõistetud hüvitise tasub Postimees

{{1573202700000 | amCalendar}}
Ajalehed
Ajalehed Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Postimehe vastutav väljaandja Merili Nikkolo kinnitab, et väljaande endiste töötajate eest tasub kohtus välja mõistetud hüvitise Postimees.

Nikkolo kinnitas ERR-ile, et ajakirjanikud ise neilt välja mõistetud hüvitist kindlasti tasuma ei pea.

"Oleme algusest peale teinud kindla otsuse, et seisame oma ajakirjanike eest. Praeguseks küll ei tööta Joosep Värk ja Risto Berendson Postimehe toimetuse ridades, aga meil pole olnud kordagi laual, et see võiks olla argument, miks mitte võtta seda hüvitist enda kanda. Tõsi, kahjuks me ei olnud selle looga ülesannete kõrgusel, aga meediaettevõte vastutab oma sisu eest ning seega Postimees seda ka teeb," ütles Nikkolo.

Samas aga ei taha ta nimetada seda kohtuotsust pretsedentiloovaks, ehkki varem pole ajakirjanikke isiklikult rahaliselt vastutama pandud.

"Õigupoolest vaieldigi antud asjas selle üle, kas konkreetseid ajakirjanikke saab pidada andmete avaldajaks vastavalt riigikohtu senisele praktikale. Kohus ei rajanud teed uuele praktikale," põhjendas Nikkolo. "Me ei kaevanud otsust edasi riigikohtusse, sest meie hinnangul ei ole tegemist pretsedenti loova juhtumiga, vaid lihtsalt sellise ühega sellistest juhtumitest, kus ajakirjandusväljaande ja ajakirjanike puhul pidas kohus põhjendatuks ühist vastutust."

"Iga juhtum on omamoodi ning kohus peab ajakirjaniku isikliku vastutuse alused kindlaks tegema igas asjas eraldi. Küsimus on selles, keda saab seaduse järgi pidada andmete avaldajaks avalikkusele ja kui suur on toimetuse kontroll avaldatava sisu üle. Näiteks Leedo vs. Delfi vaidluses leidis riigikohus 2009. aastal, et lisaks internetiportaali haldavale meediaettevõtjale saab ebakohaste kommentaaride avaldajaks lugeda ka kommentaaride kirjutajaid just seetõttu, et toimetus kommentaaride sisusse ei sekku. Määrav on kontrolli ulatus avaldatava sisu üle, mida peab tõendama hageja ja antud juhul kohus leidis, et ajakirjanikud vastutavad," selgitas Nikkolo.

Ta peab väga oluliseks, et ajakirjanikud ei tunneks selle kohtuotsuse tulemusel hirmu keeruliste ja konfliktsete teemade ees.

"Nad peavad saama teha oma tööd julgelt. Nii, et meie ajakirjanikud ei pea kartma, et ettevõte jätaks nad keerulises olukorras üksi. Me teeme ikkagi Postimeest kõik koos," ütles ta.

Kaitsja: see oli õnnetu juhtum

Juhtumis ajakirjanikke ja väljaannet kaitsnud advokaat Paul Keres kommenteeris ERR-ile, et otsus mitte riigikohtusse minna oli teadlik.

"Me ei pidanud seda riigikohtu vääriliseks kaasuseks, sest tuvastatud asjaoludel oli keeruline ajakirjanike vastutust ümber lükata, arvestades riigikohtu seisukohti teistes sarnastes asjades," ütles Keres.

Küsimuse all oli ajakirjanike kontrolli ulatus selle artikli avaldamisel.

"See oli õnnetu juhtum, aga see ei loo pretsedenti, et kas ajakirjanik vastutab loo eest või ei vastuta isiklikult - see sõltub iga konkreetse loo asjaoludest. See, et ta isiklikult vastutab, olulisel määral või täielikult kontrollib ise seda teavet, mida ta esitab, peab ikkagi tõendama hageja," lisas Keres.

Seda, et kohtunik Vallo Kariler oleks erapoolik olnud, nagu kahtlustas süüdi mõistetud ajakirjanik Risto Berendson, Keres ei tunnetanud.

"Kohtunik oli erapooletu, lahendus menetlusküsimused õigesti, pooli võrdselt koheldes. Ma küll seal midagi kallutatut ei näinud, asi keerles meil ikka loo ja mitte kohtuniku ümber," ütles Keres.

ERR kirjutas neljapäeval, et sel nädalal jõustus kohtuotsus, mis mõistis esimest korda süüdi ja pani rahaliselt vastutama ajakirjanikud väljaandes avaldatud artikli eest.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: