Serbia president ootab Vene saadikult selgitust luuraja paljastamisele

{{1574336520000 | amCalendar}}
Stoppkaader internetis levinud videost.
Stoppkaader internetis levinud videost. Autor/allikas: Sotsiaalmeedia/Balkan Insight

Serbia president Aleksandar Vucic ootab Vene saadikult selgitusi Serbia internetti ilmunud video kohta, millel on jäädvustatud Venemaa Belgradi saatkonna töötaja andmas altkäemaksu kõrgele Serbia riigiametnikule.

"Serbia president soovib kohtuda Venemaa Belgradi saadikuga, arvestades lahkhelisid, mille kutsus esile video, mis näitab väidetavat Vene luurajat," edastas väljaanne Balkan Insight viitega presidendikantseleile.

Peaminister Ana Brnabic ütles kommentaaris väljaandele Blic, et Vucic andis sõjaväe julgeolekuteenistusele korralduse alustada uurimist.

"Meil ei ole esialgu mingit teavet," kinnitas Brnabic.

Skandaali ajendiks sai YouTube'is nimme selleks loodud kanalis Kdjuey Lskduf ilmunud video.

"Sel videol annab Venemaa sõjaväeluure (GRU) polkovnik Georgi Kleban raha oma Serbia agendile, kes on kõrge riigiametnik. Kleban töötab Venemaa Belgradi saatkonnas. Vaat, mida meiega teevad Vene "sõbrad"," ütleb video autor.

Serbia ajakirjanikud püüdsid mitu päeva tuvastada videol nähtavat isikut, kuni Balkani Bellingcati uurija Hristo Grozev suutis Klebani tuvastada Microsofti näotuvastustarkvaraga Azure.

Serbia julgeolekuametnik kinnitas kolmapäeva õhtul, et video on ehtne ja raha andev Vene agent on Georgi Kleban.

YouTube'i postitatud video päritolu ei ole veel selge, kuid sellel on näha venelast kohtumas autoparklas mehega, kes on kohaliku meedia sõnul Serbia julgeolekutöötaja.

Kohtumise käigus annab Vene agent serblasele kilekoti. Hiljem on näha viimast istumas autos ja lugemas raha, mis oli kilekotis olnud ümbrikus.

"Meie teenistused, nii tsiviil kui sõjaväe omad, teevad kõvasti tööd selle juhtumi kõigi asjaolude selgitamiseks," ütles Serbia julgeolekuteenistuse peaanalüütik Relja Zeljski ringhäälingule RTS.

Serbia president Aleksandar Vučić kutsus neljapäeval videoga pärast kokku riigikaitsenõukogu istungi. Video ilmnemise ajastus on tundlik, sest president peaks 4. detsembril väisama Moskvat.

Kreml: Moskva-Belgradi suhted luurejuhtumi pärast ei kannata

Kreml väljendas lootust, et Venemaa ja Serbia vennalikud liitlassuhted ei kannata pärast oletatava Vene saatkonnatöötaja Serbia ametnikule raha üleandmise videosalvestise avaldamist, ütles Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

"See ei ole päris presidendiadministratsiooni küsimus, kuid oleme kindlad, et Vene-Serbia suhetel on sedavõrd eriline, vennalik, liitlaslik iseloom, et seda ei saa miski mõjutada," vastas Peskov küsimusele, kas see vahejuhtum võib rikkuda Moskva-Belgradi suhted.

Samas märkis Peskov, et Kreml ei tea, "mis vahejuhtum see on, sellest tuleb veel sotti saada". 

Serbia ajaleht Politika kirjutab, et videosalvestus, kus Vene sõjaväelane annab arvatavale Serbia agendile raha, on mitme aasta tagune. 

"Videosalvestus, kus Vene sõjaväelane annab arvatavale Serbia agendile raha, on mitu aastat vana. Lisaks, nagu Politika on teada saanud, ei ole isik, kes väidetakse olevat Serbia ohvitser, kuidagi seotud meie julgeolekustruktuuridega," kirjutab ajaleht. "Teisisõnu, see on tsiviilisik, kes tõenäoliselt kauples äriteabega". 

Serbia tegelase isikust esialgu vaikitakse. Youtube'i salvestisel on ta nägu hägustatud.

Lääneriigid süüdistavad Venemaad sageli Lääne-Balkani asjade sekkumises. Venemaa eitab seda ning esitab vastusüüdistusi Euroopa Liidule ja Washingtonile, kes üritavad meelitada regiooni enda rüppe.

Serbia, mis pürgib EL-i liikmeks, on üks Venemaa lähedasemaid liitlasi Balkanil.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: