Putin saabus Serbiasse ja kiitis häid kahepoolseid suhteid

{{1547712780000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Vene riigipea Vladimir Putin ütles neljapäeval Belgradis Serbia presidendi Aleksandar Vučićiga kohtudes, et tal on väga hea meel anda talle üle Aleksander Nevski orden panuse eest kahe riigi suhete arendamisse.

"Härra president, te olete viimastel aastatel Serbia-Venemaa suhete arendamiseks väga palju korda saatnud ja mul avaneb täna väga meeldiv võimalus anda teile üle Vene Föderatsiooni riiklik auhind kõige eest, mis te olete selles väga õiglases ja üllas vallas ära teinud," ütles Putin.

Vučić tänas Putinit vene keeles, öeldes, et see on suur au talle ja Serbiale.

Kõik Vene-Serbia kokkulepped taristu ja energia valdkonnas edenevad kiiresti, sõnas ta ja väljendas rahulolu sõjalis-tehnilise koostöö üle Moskvaga.

Vučić tänas Putinit ka Serbia iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamise eest.

Putin kiitis Vučići panust Vene-Serbia suhete arengusse

Vene riigipea Vladimir Putin ütles neljapäeval Belgradis Serbia presidendi  Aleksandar Vučićiga kohtudes, et tal on väga hea meel anda talle üle Aleksander Nevski orden panuse eest kahe riigi suhete arendamisse.

"Härra president, te olete viimastel aastatel Serbia-Venemaa suhete arendamiseks väga palju korda saatnud ja mul avaneb täna väga meeldiv võimalus anda teile üle Vene Föderatsiooni riiklik auhind kõige eest, mis te olete selles väga õiglases ja üllas vallas ära teinud," ütles Putin.

Vučić tänas Putinit vene keeles, öeldes, et see on suur au talle ja Serbiale.

Kõik Vene-Serbia kokkulepped taristu ja energia valdkonnas edenevad kiiresti, sõnas ta ja väljendas rahulolu sõjalis-tehnilise koostöö üle Moskvaga.

Vučić tänas Putinit ka Serbia iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamise eest.

Putin: Venemaa aitab tugevdada Serbia kaitsevõimet

Venemaa jätkab Serbia abistamist kaitsevõime tugevdamisel ja ühisõppuste korraldamist, ütles Vene president Vladimir Putin neljapäeval Belgradis.

"Meie Serbia partnerid ja meie oleme arutanud sõjalise ja sõjalistehnilise koostöö aspekte," ütles Putin pärast kõnelusi Serbia riigipea Aleksandar Vučićiga. "Me jätkame abi andmist Serbia kaitsevõime tugevdamiseks."

Venemaa ja Serbia jätkavad koostööd kaitsetööstuse vallas ja ka ühiseid sõjaväeõppuseid, lisas ta.

Vučić: Serbia on valmis kompromissideks Kosovo küsimuses

Belgrad on valmis Kosovo probleemi lahendamiseks kompromissile minema, kuid ei lepi alandavate tingimustega, ütles Serbia president Aleksandar Vučić neljapäeval.

"Ma ütlesin ka president Putinile, et Serbia vabariik on alati olnud valmis läbirääkimisteks ja kompromissiks, aga me ei ole nõus alandamisega," ütles Vučić pärast Vene presidendi Vladimir Putiniga kohtumist ajakirjanikele.

"Mõned inimesed ei ole kompromissideks valmis, aga me nõuame seda endiselt ja otsime kompromisse."

Vučići sõnul viis ta Putini kurssi Kosovos toimuvaga.

"Ma rääkisin talle kõigest, mis Kosovos ja Metohijas toimub, tollides, mille albaania võimud on kehtestanud, mis on ebaseaduslikud ja suunatud Serbia vabariigi vastu. Ma informeerisin president Putinit ka niinimetatud Kosovo armee asutamisest ja sain talt selles küsimuses tugeva toetuse."

Putin on Serbias äärmiselt populaarne

Venemaa presidenti Vladimir Putinit ootas neljapäeval soe vastuvõtt Serbias, kus Vene riigipea on äärmiselt populaarne.

Venemaa tähtsaimaks liitlaseks Euroopas olev Serbia korraldab Putini auks pealinnas Belgradis tervitusparaadi, mis kulmineerub püha Sava kiriku juures, mis on üks õigeusumaailma suurimaid jumalateenistuspaiku. 

Ehkki Serbia püüdleb Euroopa Liidu liikmesuse poole, on riik säilitanud lähedased suhted Venemaa, oma ajaloolise "õigeuskliku suure slaavi vennaga". 

Need suhted on "rohkem emotsionaalsed kui mõistuslikud", lausus Serbia majandusanalüütik Biljana Stepanović Belgradis. 

Putini populaarsust Serbias suurendab Venemaa katkematu toetus Belgradile Kosovo küsimuses, mille iseseisvumist ei tunnusta kumbki riik. Venemaa vetoõigus ÜRO julgeolekunõukogu tagab, et Kosovo ei saa Serbia tahte vastaselt ÜRO liikmeks. 

Serbia omakorda keeldub ühinemast lääneriikide sanktsioonidega Venemaale Ukrainale kuuluva Krimmi annekteerimise eest. 

2017. aastal Serbias läbi viidud küsitluse andmeil usub veerand Serbia elanikkonnast, et Venemaa on riigi suurim rahaline toetaja. Samaväärne osa rahvast peab selleks Euroopa Liitu. 

Tegelikult tuleb 75 protsenti abirahast EL-ist või selle liikmesriikidest ja Venemaa ei mahu isegi esimese üheksa panustaja sekka.  

Samuti ületavad Vene omi Lääne investeeringud ja kaubavahetus Serbiaga. 

Vene president kohtub Serbia-visiidil ka Bosnia Serblaste Vabariigi (Republika Srpska) liidri Milorad Dodikuga. 

Mõttekoja Carnegie Endowment for International Peace analüütiku Maksim Samorukovi sõnul külastab Putin Serbiat peamiselt "poliitilise preštiiži" otsinguil ja selleks, et näidata "Vene mõjuvõimu kõigis maailma paikades". 

"Balkan iseenesest on vähetähtis" ja ei ole "Vene välispoliitika prioriteet", sõnas ta. 

Teatud huvid Moskval piirkonnas siiski on, nagu NATO laienemise pidurdamine ja energiaprojektid. 

Serbia impordib kaks kolmandikku oma gaasist ja toornaftast Venemaalt ning Serbia naftafirma NIS kuulub Vene gaasikontsernile Gazprom. 

Analüütik Stepanovići sõnul Venemaa seda hooba "veel kasutanud ei ole", kuid "potentsiaalne mõju on olemas", sest Serbia ei saa endale tarnete katkemist lubada. 

Putin: NATO tugevnemine Balkanil kahjustab Euroopa julgeolekut

NATO tugevnemine Balkanil eskaleerib pingeid Euroopas ja loob eraldusjooni, ütles Vene president Vladimir Putin intervjuus Serbia väljaannetele.

"Nagu me oleme seda palju kordi öelnud, me peame NATO laienemispoliitikat külma sõja jäänukiks ning vääraks ja destruktiivseks sõjalispoliitiliseks strateegiaks," ütles Putin väljaannetele Politika ja Večernje Novosti.

Alliansi jätkuvad katsed tugevdada oma kohalolekut Balkanil ei tee muud kui tekitab taas "eraldusjooni Euroopa kontinendil ning rikub räigelt jagamatu julgeoleku põhimõtet," lisas Serbias visiidil viibinud Venemaa president.

"See poliitika ei tugevda stabiilsust, vaid vähendab usaldust ja viib pingete eskaleerumiseni Euroopas," sõnas ta.

USA ja lääneriigid on omakorda süüdistanud Venemaad sekkumises Balkani riikide siseasjadesse, muu hulgas näiteks Makedoonia nimemuutuse ja Montenegro riigipöördekatsega seoses.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: