RIA loodab kaablikatkestustest tulevikus üle saada uue automaatikaga

{{1574336580000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kaabliparandustööd Luksemburgi väikelinnas Schengenis. Autor/allikas: Caro / Bastian / Scanpix

Riigi infosüsteemi amet (RIA) vahetas kolmapäeval näriliste põhjustatud e-teenuste osalise katkemise tõttu välja kümneid meetreid valguskaablit ning lubab, et hiljemalt aasta jooksul paigaldatavad uued automaatseadmed hoiavad edaspidi sellised juhtumid ära.

"(Rikutud) Kaabli näol oli tegu telekomide poolt laialtkasutatud fiiberoptilise andmesidekaabliga. Närilised rikkusid seda mitmest kohast ja parandamiseks tuli välja vahetada kümneid meetreid kaablit," ütles RIA riigivõrgu osakonna juht Kaido Plovits neljapäeval ERR-ile.

Tema sõnul jälgib RIA CERT-EE osakond pidevalt Eesti kriitiliste teenuste toimimist ning ka sel korral nägid nad juba 19. novembri õhtul kella kaheksa ajal, et osade riigivõrgu klientide andmeside on häiritud. Kolmapäeva, 20. novembri hommikul kella kaheksast alustas RIA probleemse lõigu otsimist ning kella kolmeks päeval oli teada, kus kohas oli kaabel rikutud.

"Kuna andmesideühenduses oli katkestusi, asusid RIA tehnikud 20. novembril otsima kohta, kus võib viga olla. Kaabli otstesse pandi seadmed ning hakati otsima katkist lõiku. Kaabel aga osati töötas, mistõttu võttis katkise koha leidmine aega. Kella 15-ks oli selge, millises sidekaevus olid närilised kaablit rikkunud. Otsustasime, et vältimaks hilisemaid suuremaid kahjusid on mõistlik kaabel kohe parandada, alustasime töödega kella 17 paiku ja need lõppesid suures osas kella 21.30 paiku," kirjeldas Plovits kolmapäeval toimunud tegevust.

"Kui me oleksime oodanud parandamisega, siis võinuks andmeside peatuda suvalise hetkel ning tuua kaasa suurema kahju. Kindlasti vaatame üle, kuidas operatiivsemalt oma partnereid ja kliente erakorralistest hooldustöödest teavitada," lisas ta.

Rikutud kaabel ühendab kahte riigi andmekeskust ning seda konkreetset andmesideühendust kasutasid RIA teenused, eesti.ee portaal ning ka haigekassa ja Eesti Loto, mistõttu olid häiritud eesti.ee töö, digiretseptide väljastamine, RIA sisemine võrguliiklus ning Eesti Loto teenused. Osa andmevahetusest kolis automaatselt üle teisele magistraalühendusele, osa suunati manuaalselt üle. Kõige pikem andmesidekatkestus oli Harku valla koolides, lasteaedades ja kohalike omavalitsuste hoonetes ning nende andmeside taastus öösel poole ühe ajal.

"Kogu riigivõrk maas ei olnud, vaid väike osa sellest, mille kolimine teise kaablisse pole veel automatiseeritud," rõhutas Plovits. Toimida ei saanud teenused, mille andmeside liiklus kaablil, mis ühendas kahte riigi andmekeskust. RIA loodab siiski aasta jooksul saavutada sellise tehnilise taseme, et ühe kaabli katkemisel nii suuri häireid ei teki.

Tehnikud leidsid veel katkiseid kaableid

RIA tehnikud avastasid neljapäeval Harjumaal teisi kõrvalasuvaid sidekaevusid kontrollides, et neljas sõlmpunktis on samuti andmesidekaabel katki. Õhtul pärast kella 22 alustatakse 300-meetri pikkusel lõigul kaabli vahetamist. Parandustööd ei tohiks enam mõjutada digiretsepti kasutamist ning riigiportaali toimimist.

"Avastasime, et neljas sidekaevus on närilised kahjustanud kokku kuni 300 meetri jagu seda sama fiiberoptilist kaablit. Vältimaks ootamatut ja laialiulatuslikku katkestust, vahetame ülejäänud katkise osa täna öösel ära," rääkis Plovits.

Ta lisas, et erakorralisele hooldustööle peaks kuluma maksimaalselt seitse kuni kaheksa tundi. "Seega hommikuks on ühendus taastatud," lausus Plovits.

RIA teavitab hooldustööst kõiki kliente ning suur osa neist saab oma teenuse ajutiselt tagavara andmesideühendusele kolida.

"Digiretseptide väljastamisel ja kasutamisel ning riigiportaali töös katkestusi oodata ei ole. Küll aga katkeb ööseks side Harku valla lasteaedades, koolides ning kohaliku omavalitsuse hoonetes, sest neil puudub paralleelne andmesideühendus. Kui kõik läheb plaanitult, siis oleme varahommikuks kaabli välja vahetanud. Anname kohe teada, kui on siiski oodata katkestusi teenuste töös," rääkis Plovits.

"Oleme eilsest juhtumist õppinud ning parandustöödeks paremini valmistunud, seega ei tohiks tähtsate teenuste töö häiritud olla. On väga ebatõenäoline, et kordub eilne stsenaarium, kus inimesed ei saa mitme tunni jooksul ligi riigiportaalile ja digiretseptidele, sest meie partnerid on valmis oma teenuseid suunama. Teisi riigi- või riigivõrgu teenuseid parandustööd ei puuduta," ütles Plovits.

Kaablikatkestusi hakkavad leevendama automaatsed ümberkolijad

"Praegu hangime Euroopa Liidu struktuurifondi toetusel viimaseid seadmeid. Aasta pärast oleme paigaldanud kõikidesse riigi sõlmpunktidesse ja andmekeskustesse umbes 100 000 eurot maksvad seadmed, mis kolivad automaatselt teenused ümber. Juba täna on kõik ühendused füüsiliselt dubleeritud," ütles Plovits.

Praegu on juba olemas ka alternatiivne andmesidekanal ning teenused, mille kolimine ühelt kaablilt teisele oli automatiseeritud, tegid seda silmapilkselt, selgitas Plovits. Kuid osa teenuseid, nagu eesti.ee portaal, vajasid käsitsi ümbertõstmist, mistõttu oli ka selle töötamine häiritud. "Seega ei sõltu teenused ühest kaablist, aga osade teenuste ümber tõstmine teisele kanalile võttis aega," märkis RIA osakonnajuht.

"Kui me viime automatiseeritud ümberkolimise lõpuni, siis tulevikus selliseid katkestusi ei esine. Aasta pärast peaks kõik need seadmed olema paigaldatud ning töötama," ütles Plovits.

Kolmapäevase kaablirikke parandustööde hinnanguline kulu on esialgsel hinnangul kuni 5000 eurot, kuid RIA ei oska veel öelda, milline on katkestuse põhjustatud kaudne kahju.

"Fakt on see, et maa alla näha me ei saa ning katkestuse või anomaaliad avastame, kui mingi teenus on häiritud. Jälgime igapäevaselt teenuste toimimist ning lahendame häire esimesel võimalusel nagu ka eile. Sarnaselt lahendavad andmesidekatkestusi ka telekomid. Enamasti on andmesidekaabel vähemalt 70 cm sügavusel ning kaitsetorus, seega on haavatavad sidekaevud ja –konteinerid. Närilistega pistavad rinda ka teised telekomid," tõdes Plovits.

RIA teatel olid riigiportaali ning RIA teenused häiritud kolmapäeval ajavahemikul 17.10-19.20. Digiregistratuur ja digiretseptide väljastamine ajavahemikul 17.10-19.30. Eesti Loto veebileht oli häiritud hooti.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: