Kolme aasta pärast on Eestis Lõuna-Euroopa lamellrehvid keelatud

{{1574759220000 | amCalendar}}
Põhjamaade talverehv.
Põhjamaade talverehv. Autor/allikas: Siim Lõvi.

Alates 2022. aasta 1. detsembrist peavad sõidukite naastudeta talverehvid olema mõeldud põhjamaade kliimas kasutamiseks, teatas maanteeamet teisipäeval. Seega enam soojemate kliimaga riikides kasutatavaid lamellrehve Eestis autole alla panna ei tohi.

Nõuetele vastavad rehvid on tähistatud märgiga, millel on kolm mäetippu ja lumehelves.

Amet teavitas, et sellest aastast on talverehvide kasutamine kohustuslik ka mopeedautodele ja kinnise sõitjateruumiga ATV-dele.

Majandusministeerium arutas koos ekspertide ja partneritega juba tänavuse aasta alguses, kuidas vähendada Eesti liikluses selliste rehvide kasutamist, mille omadused ei sobi siinsete ilmastikuoludega.

Siiani oli see idee, kuid nüüd on valminud eelnõu, millega muudetakse autode tehnonõudeid puudutavat seadust. Osa praegu kasutuses olevad M+S tähisega rehvid on sobilikud pigem nullkraadini, aga pole sobilikud lume ja jääga, põhjendas ministeerium.

Rehvimüüja Vianor tegevjuht Hindrek Männik ütles ERR-ile, et ei ole täpset ülevaadet, kui palju praegu on Eestis meie kliimasse sobimatute talverehvidega autosid.

"Kuid põhiliselt on selliste rehvidega Saksamaalt siia toodud kasutatud sõiduautod, mis on ostetud jaanuarist kuni aprillini või septembrist detsembrini. Aastas tuuakse Eestis umbes 25 000 kasutatud autot ja paljud nende omanikud ei soovi või ei pea vajalikuks sobivaid talverehve soetada," lausus Männik.

Klientide rahulolu hindavad rehvimüüjad Männiku sõnul Kesk- ja Lõuna-Euroopas kasutamiseks mõeldud talverehve enamasti ei paku. "On erandlikke juhtumeid, kui sõidukil on väga suur rehvimõõt ja meie oludesse sobivaid talverehve pole saada või ei tehta sootuks," märkis Männik.

Männik lisas, et tasub olla väga tähelepanelik välismaiste internetipoodidest rehve ostes, seal ei ole üheselt mõistetav ja märgistatud, kas on tegu meie oludele sobilike talverehvidega.

Naastrehvide kasutamine on seaduse kohaselt lubatud 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, talviste tee- ja ilmastikuolude esinemise korral võib naastrehve kasutada kuni 30. aprillini.

Talverehvide kasutamine on kohustuslik 1. detsembrist kuni 1. märtsini.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: