ÜRO peasekretär manitses poliitikuid kliimamuutustega võitlema

Foto: Cristina Quicler/AFP Photo/Scanpix

Inimene peab lõpetama sõja looduse vastu, ütles pühapäeval ÜRO peasekretär Antonio Guterres. Madridis algava ÜRO kliimakohtumise eel peetud sõnavõtus teatas Guterres ka peagi avaldatavast raportist, kus kinnitatakse, et viimased viis aastat on olnud kõige soojemad selle aja jooksul, mil on üldse kogutud regulaarset ilmastatistikat.

USA-st mujale maailma levinud iga-aastane tarbimispidu must reede tõi kaasa peamiselt noorte protestid kogu maailmas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me protestime ületarbimise vastu. Tarbida ju võib, aga ausamalt, eetilisemalt, vastutustundlikumalt. Näiteks nii, et kui sa ostad koti, siis ära osta uut kotti igal aastal, sest oled värvist tüdinenud või midagi. Hoia oma kotti ja see peab vastu 10-15 aastat," rääkis Juliette, kes protestis Pariisis liigtarbimise vastu.

Madridis, kus valmistutakse ÜRO kliimamuutuse konverentsiks, rääkis ÜRO peasekretär seda, mis noorte väljendatuga vägagi kokku läheb. Ta manitsedes üksikisikute asemel valitsusi ja ärihiiglasi.

"Endiselt on puudu poliitilisest tahtest: poliitilisest tahtest kehtestada süsinikule hind, poliitilisest tahtest lõpetada fossiilkütuste subsideerimine, poliitilisest tahtest mitte ehitada kivisöejõujaamu pärast tulevat aastat, poliitilisest tahtest maksustada sissetulekute asemel süsinikku, maksustada saastamist inimeste asemel," kõneles Guterres.

Guterres viitas teadusuuringuile, mille kohaselt on mereveetase praegu inimajaloo kõrgeim, mäestike jäämütsid sulavad enneolematu kiirusega ja ookeanid muutuvad järjest happelisemaks.

Erilist lootust, et eeloleval kliimakonverentsil ÜRO peasekretäri avaldusest kaugeleulatuvaid järeldusi tehakse, ei ole. Madridi tuleb kohale küll ka USA president Donald Trump, tema enda sõnul aga vaid selleks, et oma riigi huve kaitsta.

Teised peamised kasvuhoonegaaside õhkupaiskajad - Hiina, India, Venemaa ja Brasiilia - on andnud ebamääraselt mõista, et võivad oma panust kliimamuutuse pidurdamisse suurendada, väga tõsiselt ei tundu seda probleemi aga neist keegi võtvat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: