Johnsoni suurvõit viis aktsiaturud ja Briti naela tõusule

{{1576230300000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Briti konservatiivse peaministri Boris Johnsoni suur valimisvõit viis Londoni börsi ja naela reedel tõusule.

Londoni börsiindeks FTSE 100 alustas päeva küll langusega, kuid kasvas peagi 0,9 protsenti 7335,23 punktini. Laiem indeks FTSE 250 kerkis neli protsenti.

"Konservatiivne partei sai suure võiduga ajaloolise mandaadi, mis pakub investoritele segaduse järel selgust," ütles markets.comi analüütik Neil Wilson.

Naelsterling tugevnes 1,3514 dollarini, mis on kõrgeim tase alates 2018. aasta keskpaigast. Euro langes 82,8 pennile ehk madalaimale alates Brexiti referendumist kolm aastat tagasi.

"See võit toob turgudele poliitilist kindlust, mida on praegu väga vaja," ütles Accendo Marketsi analüütik Samuel Springett.

Konservatiivne partei võitis valimistel 650 kohast 365. See on suurim Konservatiivse Partei enamus alates Margaret Thatcheri ajast 1980. aastatel.

"Turgude ja äri jaoks on see täiuslik tulemus: selge enamus tooridele, Corbyni risk on täiesti nullitud, ebakindlus Brexiti ümber vähenes oluliselt ja isegi kiire eelarve, mis annab majandusele veel veidi hoogu," lisas Wilson.

Johnsoni valitsus on lubanud Brexiti-järgse eelarvega välja tulla 100 päeva jooksul.

Briti tööstusliidu (CBI) juht Carolyn Fairbairn õnnitles Johnsonit võidu puhul.

"Ettevõtted ärgitavad peaministrit kasutama tugevat mandaati usalduse taastamiseks ja ebakindluse tsükli murdmiseks, alustades Brexiti tagamisega," ütles ta.

Euroopa aktsiaturud lõid rekordeid

Euroopa aktsiaturud lõid reedel rekordeid, sest tekkinud on arvamus, et Brexitiga on kõik klaariks saanud ning lähinädalatel astub Briti valitsus kõige konstruktiivsemat rada, mida on märgata kolme ja poole aasta pikkusel segaduste perioodil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Briti börsiindeks tõusis kohe hommikul 3,6 protsenti, Euroopa aktsiaindeks STOX 600 kerkis pooleteise protsendi jagu.

Siiski leiavad paljud analüütikud, et ees seisavad veel pikad läbirääkimised Euroopa Liiduga, mis kindlasti toob osa ebakindlusest tagasi. Üldiselt ollakse üksmeeles selles, et nii-öelda lõppmängus on siiski kaotajaks Briti majandus, sest investeeringud ja raha hakkab liikuma pigem Mandri-Euroopasse.

"Turud on tõepoolest rõõmsad valimiste tulemuse üle Ühendkuningriigis. Oleme näinud naela hüppelist tõusu. Näeme ka aktsiaturgude rallimist, niisiis
on palju rõõmu selle üle, et nüüd on kindlus," rääkis ING panga peaökonomist Carsten Brzeski.

"See aga võib olla üürike, sest jah, on kindlus ning risk, et me võiksime saada leppeta Brexiti, on peaaegu laualt maas - me näeme üsna ilmselt Brexitit tuleva aasta jaanuari lõpul -, kuid pärast Brexitit tuleb üleminekuperiood ning väga pikad läbirääkimised Ühendkuningriigi ja EL-i kaubanduslepete tuleviku üle ning see toob tagasi uue ebakindluse," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: