Türgi parlament kiitis heaks vägede saatmise Liibüasse

{{1577977800000 | amCalendar}}
Foto: Murad Sezer/Reuters/Scanpix

Türgi parlament andis neljapäeval nõusoleku vägede saatmiseks Liibüasse, et toetada rahvusvaheliselt tunnustatud Tripoli valitsust võitluses riigi idaosa valitsuse üksustega, kes on praegu pealetungil pealinnale.

Vägede lähetamine kiideti erakorralisel istungil heaks häältega 325-184. Võimalik missioon saab aastase mandaadi.

Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud ühtsusvalitsus (GNA) eesotsas peaminister Fayez Sarrajiga püüab seista vastu kindral Khalifa Haftari vägede pealetungile. Lahingud ähvardavad vallandada riigis 2011. aastaga võrreldava vägivalla.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan allkirjastas detsembris Sarrajiga sõjalise leppe, mis lubab Ankaral saata Liibüasse sõjaväeeksperte ja sõjaväelasi.

Sõjaline lepe ja sellega koos allkirjastatud merepiirilepe on tekitanud pahameelt nii regioonis ja kaugemalgi.

Valitsusel on õigus otsustada vägede suuruse, koosseisu ja Liibüasse saatmise aja üle.

Kindral Khalifa Haftari toetavad Saudi Araabia, Egiptus ja Araabia Ühendemiraadid (AÜE). 

Egiptus mõistis Türgi parlamendi otsuse hukka. Türgi samm on "rahvusvahelise õiguse ja (ÜRO) Julgeolekunõukogu Liibüa resolutsioonide selge rikkumine", teatas Kairo.  

Neljapäeval pidas Erdogan telefonikõne USA riigipea Donald Trumpiga, et Liibüa olukorda arutada.  

Türgi asepresident Fuat Oktay ütles kolmapäeval uudisteagentuurile Anadolu, et vägede saatmise täpset kuupäeva pole määratud. 

"Me oleme valmis, meie relvajõud ning kaitseministeerium on valmis," lisas ta. Parlamendi heakskiit on "poliitiline signaal" Haftari armee heidutamiseks, ütles ametnik.  

"Liibüa algatus on oluline meie huvide kaitsmise vaatenurgast riigis ning regioonis rahu ja stabiilsuse tagamise poolest," ütles välisminister Mevlüt Cavusoglu Twitteris pärast hääletust.  

"Me toetame rahvusvaheliselt tunnustatud seaduslikku Liibüa valitsust. Välisjõud peavad lõpetama õigusetute gruppide toetamise Liibüa valitsuse vastu," ütles Erdogani kommunikatsioonijuht Fahrettin Altun eelmisel nädalal. 

Haftari Liibüa Rahvusarmee (LNA), mis koosneb sõjaväeüksustest, äärmuskonservatiivsetest salafistidest ja hõimuvõitlejatest, alustas aprillis pealetungi Tripolile, olles eelnevalt vallutanud suure osa Ida-Liibüast islamimässulistelt ja teistelt vastastelt.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: