Kaubavahetus vähenes novembris kümnendiku võrra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Puitmajade tootmine. Puitmajad on Eesti üks edukamaid ekspordiartikleid.
Puitmajade tootmine. Puitmajad on Eesti üks edukamaid ekspordiartikleid. Autor/allikas: ERR

Statistikaameti andmete kohaselt vähenes 2019. aasta novembris nii kaupade eksport kui ka import võrreldes 2018. aasta sama kuuga kümne protsendi võrra. Kaubavahetus vähenes enamikus kaubagruppides.

Novembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,2 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,3 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 61 miljonit eurot, mis jäi võrreldes 2018. aasta novembriga ligikaudu samale tasemele. Kõige enam, ligi veerandi võrra, vähenes kaubavahetus Euroopa Liidu väliste riikidega.

Ekspordi peamised sihtriigid olid Soome, Rootsi ja Läti. Enim vähenes eksport USA-sse (62 miljonit eurot), Singapuri (37 miljonit eurot) ja Lätti (21 miljonit eurot). Eksport suurenes aga Hollandisse (32 miljonit eurot), kuhu veeti rohkem kütuseid.

Eestist veeti kõige enam välja elektriseadmeid, põllumajandussaadusi ja toidukaupu ning puitu ja puittooteid. Ekspordi vähenemist mõjutas enim elektriseadmete (63 miljonit eurot) ja mineraalsete toodete (56 miljonit eurot) väljaveo vähenemine. Kõige rohkem suurenes metalli ja metalltoodete väljavedu (12 miljonit eurot).

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas kogu kaupade ekspordist 74 protsenti. Novembriga 2018 võrreldes vähenes kodumaiste kaupade väljavedu 9 protsenti ja reeksport 13 protsenti. Peamiselt vähenes elektriseadmete (kommunikatsiooniseadmed), mineraalsete toodete (kütteõli) ning puidu ja puittoodete (paberipuit, okaspuidust hööveldatud saelauad) eksport.

Kogu kaupade impordist toodi kõige rohkem kaupu Soomest, Leedust ja Lätist. Kõige enam vähenes kaupade sissevedu Venemaalt (63 miljonit eurot), Hiinast ja Rootsist (mõlemast 23 miljonit eurot) ning Soomest (22 miljonit eurot). Enim suurenes import Indiast ja Leedust (mõlemast 13 miljonit eurot). Indiast toodi rohkem sisse õhusõidukite osasid ja Leedust mootorikütuseid.

Eestisse imporditi enim elektriseadmeid, transpordivahendeid ja mineraalseid tooteid ning põllumajandussaadusi ja toidukaupu. Kõige rohkem vähenes mineraalsete toodete (60 miljonit eurot) ja elektriseadmete (46 miljonit eurot) sissevedu.

Eesti kaubavahetus aastases võrdluses on vähenenud 2019. aasta juunist alates.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: