Ekspordi vähenemine jätkus septembris

Kaubavahetus kuude kaupa aastatel 2017-2019
Kaubavahetus kuude kaupa aastatel 2017-2019 Autor/allikas: Statistikaamet

Kaupade eksport vähenes septembris võrreldes mullu sama ajaga kolm protsenti ja import kasvas kolm protsenti. Kui esimeses kahes kvartalis eksport kasvas, siis kolmandas kvartalis on toimunud vähenemine kahe protsendi võrra, teatas statistikaamet.

Septembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,19 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,36 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 157 miljonit eurot, mis oli eelmise aasta septembriga võrreldes 73 miljonit eurot suurem.

Peamised ekspordi sihtriigid olid Soome (17 protsenti kogu kaupade ekspordist), Rootsi (10 protsenti) ja Läti (9 protsenti). Eksport vähenes enim USA-sse (58 miljonit eurot) ja Singapuri (32 miljonit eurot), suurenes aga Taani (21 miljonit eurot). USA-sse veeti vähem elektriseadmeid ja Singapuri mineraalseid tooteid. Taani suurenes mineraalsete toodete väljavedu.

Kõige rohkem eksporditi Eestist elektriseadmeid, mineraalseid tooteid ning põllumajandussaaduseid ja toidukaupu (kõik moodustasid 12 protsenti kogu kaupade ekspordist). Vaatamata eelnevale mõjutas ekspordi vähenemist enim just mineraalsete toodete (66 miljonit eurot) ja elektriseadmete (55 miljonit eurot) väljaveo langus. Kõige enam suurenes aga põllumajandussaaduste ja toidukaupade (49 miljonit eurot) väljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas kogu kaupade ekspordist 72 protsenti. Möödunud aasta septembriga võrreldes vähenes kodumaiste kaupade väljavedu kaks protsenti ja reeksport viis protsenti. Seda mõjutas elektriseadmete (kommunikatsiooni seadmed) ja mineraalsete toodete (õli, elektrienergia) ekspordi vähenemine. Enim suurenes aga põllumajandussaaduste ja toidukaupade (nisu, oder) väljavedu.

Kõige rohkem kaupu imporditi Eestisse Soomest (13 protsenti kogu kaupade impordist), Saksamaalt ja Leedust (mõlemast 10 protsenti). Kaupade sissevedu suurenes kõige enam Lätist (19 miljonit eurot), Saksamaalt (18 miljonit eurot) ja USA-st (14 miljonit eurot). Lätist suurenes enim mineraalsete toodete (mootorikütus), Saksamaalt transpordivahendite (sõiduautod) ja USA-st elektriseadmete (kommunikatsiooniseadmete osad) sissevedu. Enim vähenes import Venemaalt (31 miljonit eurot), kust toodi vähem sisse mineraalseid tooteid.

Eestisse imporditi enim elektriseadmeid ja mineraalseid tooteid (mõlema osatähtsus moodustas 12 protsenti kogu kaupade impordist) ning mehaanilisi masinaid (11 protsenti). Kõige enam suurenes põllumajandussaaduste ja toidukaupade ning keemiatööstuse tooraine ja toodete (mõlemad kasvasid 24 miljonit eurot) ning transpordivahendite (21 miljonit eurot) sissevedu. Enim vähenes mineraalsete toodete (49 miljonit eurot) ja elektriseadmete (14 miljonit eurot) sissevedu.

Tänavu kolmandas kvartalis eksporditi kaupu 3,5 miljardi euro väärtuses ja imporditi ligi 4 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli kolmandas kvartalis 458 miljonit eurot, mis on 86 miljoni euro võrra suurem kui mullu samal perioodil. Kolmandas kvartalis eksporditi kaupu 162 riiki ja imporditi 114 riigist. Tänavu on üheksa kuu jooksul kaupade eksport kasvanud kaks protsenti ja import üks protsent võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: