Iraani linnades jätkusid suured režiimivastased meeleavaldused

{{1578884520000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Iraani pealinnas Teheranis ja mitmetes teistes linnades toimusid pühapäeval taas valitsusvastased meeleavaldused seoses Ukraina lennuki allatulistamisega.

Inimeste osalemist meeleavaldustel ei takistanud see, et tänavatele oli saadetud hulgaliselt märulipolitseinikke, revolutsioonikaardi sõdureid ja tsiviilriietes julgeolekuametnikke.

Mustades vormides ja sama värvi kiivritega märulipolitseinikud kogunesid juba varakult Vali-e Asri väljakule, Teherani ülikooli ja teistesse tähtsamatesse avalikesse kohtadesse.

Tunnistajate kirjeldusel patrullisid revolutsioonikaardi liikmed tänavatel mootorratastel ja palju liikus ka erariietes politseinikke. Telekanali CNN andmetel tulistasid julgeolekujõud mõnel pool hoiatuslaske õhku.

"Nad valetavad meile, et vaenlane on Ameerika! Meie vaenlane on siin!," võis kuulda rahvast karjumas sotsiaalmeedias levivatel videokatketel.

Iraani sõjavägi tulistas 8. jaanuari varahommikul alla Teherani lennujaamast õhku tõusnud ja Kiievisse teel olnud Ukraina reisilennuki. Kõik selle pardal olnud 176 inimest, enamjaolt iraanlased ja Iraani-Kanada topeltkodakondsed, said surma.

Algselt osutasid Iraani ametnikud õnnetuse põhjustest rääkides tehnilisele rikkele ja rõhutasid, et juhtunu pole sõjaväega seotud. Laupäeval aga tunnistasid nad kuhjuvate tõendite ja rahvusvahelise surve all, et lennuki tulistasid alla Iraani revolutsioonikaart.

Iraan lasi Ukraina reisilennuki alla tunde pärast USA baaside ründamist Iraagis. Baaside ründamise järel pelgas Iraani sõjavägi USA vasturünnakut ning reisilennuki tulistamist põhjendades ütlesid relvajõud, et lennuk pööras revolutsioonikaardi tähtsa rajatise poole.

Iraanlasi pahandavad lennuki allatulistamine ja juhtumi järel Iraani tippametnikelt tulnud eksitavad selgitused. Lisaks leinavad nad hukkunuid, kelle seas oli palju välismaal õppinud ja ereda tulevikuga noori.

Pühapäeval kogunesid tuhanded tudengid Teherani Shahid Beheshti ülikooli ohvreid leinama. Lisaks pahandasid nad võimudega õnnetuse põhjuste varjamise pärast, teatas uudisteagentuur ISNA. Hiljem läksid leinajad rahumeelselt laiali.

Laupäeva hilisõhtul toimus Teheranis küünlavalgel samuti mälestustseremoonia, kuid sellest sai meeleavaldus, kus sajad inimesed skandeerisid loosungeid Iraani juhtide, kaasa arvatud riigi kõrgeima juhi ajatolla Ali Khamenei vastu. Politsei ajas protestijad seepeale pisargaasiga laiali.

Meeleavaldused toimusid ka Isfahani linnas ja mujal.

Iraani meedia seevastu keskendus õnnetuse eest vastutuse võtmisele. Mitu lehte nõudis õnnetuse põhjustanud inimestelt vabandamist ning ametist lahkumist.

Käremeelne päevaleht Vatan-e Emrouz trükkis lehe esiküljele "Taevas täis kurbust", samas kui päevaleht Hamshahri kirjutas "Häbi" ja päevaleht Iran trükkis "Andestamatu".

Trump hoiatas Iraani protestijate tapmise eest

USA president Donald Trump hoiatas pühapäeval, et Iraan ei tohi tappa protestijaid, kes on pahased, sest Iraani sõjavägi tulistas kolmapäeval Teherani lähistel kogemata alla Ukraina reisilennuki ja rääkis sellest eksitavalt mitu päeva.

Ühendriikidega hiljuti sõja lävele astunud Iraani režiim seisab lennuki allatulistamise pärast silmitsi suurte tänavaprotestidega.

"Iraani liidritele ütlen: ärge tapke oma protestijaid," teatas Trump Twitteris. Ta lisas: "Mis veel tähtsam – USA vaatab."

Enne säutsu ütles USA kaitseminister Mark Esper telekanalile CBS, et Trump on jätkuvalt valmis kõnelusteks Iraani liidritega.

"Oleme nõus maha istuma ja eeltingimusteta arutama edasiteed, samme, mille astumine teeb Iraanist normaalsema riigi," lausus Esper.

Teherani politsei: saime käsu jääda lennukatastroofiprotestidel vaoshoituks

Teherani politsei sai korralduse jääda Ukraina reisilennuki eksliku allatulistamise järel puhkenud meeleavaldustel "vaoshoituks", teatas Teherani politseiülem esmaspäeval. 

"Politsei suhtus pühapäeva õhtul Teheranis kogunenutesse kannatlikult ja sallivalt," ütles kindral Hossein Rahimi. "Politsei ei avanud kogunemistel tuld, kuna oli saanud vastava korralduse," lisas Rahimi riigitelevisiooni teatel. 

Khamenei ärgitas Lähis-Ida riike omavahelisi sidemeid tugevdama

Iraani kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei ärgitas pühapäeval piirkonna riike tugevdama sidemeid, et lahendada liidri sõnul USA ja ta liitlaste kohalolekust tingitud probleemid.

"Praegune olukord nõuab – rohkem kui ei kunagi varem – piirkonna riikide vaheliste suhete tugevdamist ning välismaalaste (sekkumise) mõju vältimist," teatas Khamenei oma ametlikul Twitteri-kontol Katari emiiri võõrustades.

"Meie piirkonna praeguse turbulentse olukorra põhjus on USA ja tema seltsiliste korruptiivne kohalolek. Ainus viis sellele vastu seista on sõltuda piirkonnasisesest koostööst," lausus ta.

"Leidsime üksmeelselt, et ainus lahendus kriisile on kõigi poolte de-eskalatsioon ja dialoog," ütles Katari emiir šeik Tamim bin Hamad Al-Thani.

"Oleme otsustanud uute konsultatsioonide ja koostöö kasuks kogu regiooni julgeoleku huvides," ütles Rouhani kohtumisel. 

Iraani president kohtus ka Teherani visiidile saabunud Pakistani välisministri Shah Mehmood Qureshiga, Islamabad on pakkunud end vahendajaks Teherani ja Saudi Araabia vahelistes pingetes. 

Abe: konflikt Iraaniga mõjutab kogu maailma

Sõjaline vastasseis Iraaniga mõjutab üleilmset rahu ja stabiilsust, hoiatas Jaapani peaminister Shinzo Abe, kes alustas pingete leevendamiseks ringsõitu Lähis-Idas. 

Pühapäeval kohtus Abe Saudi Araabia loodeosas Al-Ula provintsis Saudi kroonprintsi Mohammed bin Salmaniga. 

"Igasugune sõjaline vastasseis regioonis, kuhu on kaasatud Iraani-sugune riik, ei mõjuta rahu ja stabiilsust üksnes regioonis, vaid kogu maailmas," ütles Abe, kutsudes "kõiki asjaosalisi alustama pingete maandamiseks diplomaatilisi püüdlusi".

Saudi Araabiast suundub Abe edasi Araabia Ühendemiraatidesse ja Omaani. 

Berliin: iraanlastel tuleb lubada vabalt meelt avaldada

Iraani rahval tuleb pärast võimude tunnistust reisilennuki ekslikust allatulistamisest lubada "rahumeelselt ja vabalt" protestida, teatas Saksamaa esmaspäeval. 

Iraanlastel on õigus tulla pärast lennukatastroofi tänavatele oma "kurbust ja viha väljendama", ütles Saksa välisministeeriumi esindaja Maria Adebahr. "Oleme veendunud, et see peab toimuma rahumeelselt, vabalt ja takistamata."

London kutsus seoses saadiku kinnipidamisega välja Iraani suursaadiku

Suurbritannia kutsus esmaspäeval välja Iraani suursaadiku, et esitada protest seoses Briti saadiku kinnipidamisega Teheranis nädalavahetusel, teatas valitsus. 

Peaminister Boris Johnsoni kõneisik ütles, et valitsus edastab "oma jõulise vastuseisu" vahistamisele ja peab seda "diplomaatilise protokolli vastuvõetamatuks rikkumiseks".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: