Saksamaal kerkis koroonaviirusega nakatunute arv neljani

{{1580274720000 | amCalendar}}
Koroonaviirusest teavitav infoekraan Berliini Tegeli lennujaamas
Koroonaviirusest teavitav infoekraan Berliini Tegeli lennujaamas Autor/allikas: Scanpix/AFP

Saksamaa on kinnitanud nelja inimese nakatumist Hiina uue koroonaviirusega. Kõik nakatunud on avastatud Baierimaal ning haigestumist seostatakse kokkupuutega Hiina kriisipiirkonnast tulnud kolleegiga.

Esimesest viirusjuhtumist Saksamaal teatas kohalik tervishoiuministeerium esmaspäeval ning teisipäeva hilisõhtul laekus info veel kolme juhtumi kohta Baierimaal, kirjutab Deutche Welle.

Ametnike teatel sai esimene nakatunu viiruse oma Hiina kolleegilt, kes möödunud nädalal Saksamaal töökoosolekul käis. Kuna viiruse peiteperiood on tavatult pikk, kuni kaks nädalat, ei pruukinud kolleegil haigussümptomid kohe ilmneda.

"(Hiina) naisega puutus kokku umbes 40 töötajat. Neid, keda see puudutab, testitakse kolmapäeval," ütlesid ametnikud. Juhtumitega seotud ettevõte on Müncheni lähedal tegutsev mootorsõidukite tarvikuid tootev firma Webasto. Ettevõtte peakontori töötajail on palutud mitte reisida Saksamaal või välismaale.

Esimesena haigestunud patsient on ametnike sõnul "meditsiiniliselt heas seisus". Ametivõimud lisasid, et risk teiselt inimeselt nakkus saada on Baierimaal endiselt madal.

Euroopa Liidu kodanikud tuuakse uue koroonaviiruse epitsentrist, Wuhani linnast Hiinast ära, teatas Euroopa Komisjon. Koju tuuakse umbes 250 Prantsusmaa ja sada muude Euroopa riikide kodanikku. Komisjon ei välista aga edasisigi lende, millega tuuakse ära veel Euroopa Liidu kodanikke. Hädalisi lendavad ära tooma kaks Prantsusmaa lennukit.

Prantsusmaa palvel korraldatavat õhusilda rahastatakse Euroopa Liidu tsiviilkaitsemehhanismiga.

Esimene lennuk on mõeldud eeskätt Prantsusmaa ning teine muude Euroopa riikide kodanike jaoks. Pardale võetakse ainult terveid või vähemalt ilma koroonaviiruse sümptomiteta kodanikke. Karmid meetmed on vajalikud, sest koroonaviirus on niigi juba Euroopasse jõudnud ning sellele edasiste levimisvõimaluste andmine oleks väga vastutustundetu.

Hiina on Hubei provintsi, milles asuvast Wuhani linnast haigus lahti läks, muust maailmast ära lõiganud, seetõttu on aga tuhanded välismaalased sinna lõksu jäänud. Nende jaoks ainus võimalus sealt minema saada ongi loota, et nende kodumaa või siis mõni rahvusvaheline organisatsioon korraldab evakuatsioonilennu ning Hiina valitsus selleks lennuks ka loa annab.

Venemaa on piiri Hiinaga 7. veebruarini sulgenud ning rakendab hotellides ja turismiobjektidel ennetavaid meetmeid.

Austraalia paigutab Wuhanist evakueeritavad Jõulusaarele karantiini

Austraalia kavatseb evakueerida oma kodanikud Hiina uue koroonaviiruse puhangu keskmes olevast Hubei provintsist ja panna nad karantiini Jõulusaarel, mida tavaliselt kasutatakse asüülitaotlejate kinnihoidmiseks.

Peaminister Scott Morrison ütles kolmapäeval, et "haavatavad" austraallased, nende seas lapsed ja vanurid, kes on lühiajaliselt Hiinas Wuhani linna ja Hubei provintsi külastamas, evakueeritakse esmajärjekorras.

Ametnike sõnul on neil andmeid umbes 600 austraallase kohta selles piirkonnas.

Morrison ütles, et Austraalia teeb koostööd Uus-Meremaaga evakuatsiooni korraldamiseks ja püüab võimaluse korral aidata ka teiste Vaikse ookeani riikide kodanike evakueerimist, kuid rõhutas, et tema "esmaseks prioriteediks on praegu austraallaste turvalisus".

Peaminister ütles Canberras ajakirjanikele, et austraallaste evakueerimiseks on üsna piiratud "aken" ning seetõttu tuleb tegutseda väga kiiresti, et panna paika plaan ja see ellu viia.

Morrisoni sõnul hoitakse evakueeritavaid 14 päeva Jõulusaarel karantiinis. Saarel asub kurikuulus immigratsioonikeskus, mida kasutati paatidega Austraaliasse jõuda püüdnud asüülitaotlejate kinnihoidmiseks.

Välisminister Marise Payne ütles, et Austraalia taotleb Hiina võimudelt luba oma kodanike lahkumiseks Wuhanist ning Austraalia konsulaarametnikud sõidavad Shanghaist Wuhani, et neid jõupingutusi koordineerida.

Briti lennufirma British Airways tühistas uue koroonaviiruse tõttu kõik Hiina lennud.

"Me oleme Briti välisministeeriumi soovitusest lähtuvalt peatanud kõik lennud Mandri-Hiina vahel," teatas lennufirma kolmapäeval.

Toyota sulgeb viiruse tõttu ajutiselt Hiina tehased

Jaapani autofirma Toyota sulgeb koroonaviiruse puhangu tõttu vähemalt 9. veebruarini oma Hiina tehased.

"Võttes arvesse erinevaid asjaolusid, nende seas kohalike ja regionaalsete valitsuste juhiseid ja tarneolukorda, otsustasime 29. jaanuarist tegevuse Hiina tehastes kuni 9. veebruarini peatada," teatas firma kõneisik.

"Jälgime olukorda ja teeme edasisi otsuseid tegevuse osas 10. veebruaril," lisas ta.

Tehased on Hiina uusaasta tõttu sel nädalal suletud ning need pidid tegevust taas alustama esmaspäeval või teisipäeval.

Otsus puudutab kolme tehast.

Wuhani linnast levima hakanud koroonaviirusesse on Hiinas haigestunud üle 6000 inimese ja enam kui 130 on surnud.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Arni Alandi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: