Hiina lükkas viiruspuhanguga seoses edasi koolide alguse

{{1580180040000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Hiina võimud lükkasid teisipäeval seoses viiruspuhanguga edasi koolide alguse, edastas riiklik meedia. Samal ajal jätkab viiruse tõttu surnute arv kasvamist.

Õpilased ja tudengid on parajasti aastavahetuse koolivaheajal.

Haridusministeerium ei täpsustanud koheselt, millal õppetöö jätkub.

Hiinas on uude koroonaviirusesse 2019-nCoV surnud 106 inimest, teatas teisipäeval keskvalitsus. Enne seda oli räägitud 80 inimese surmast.

Ööpäevaga tehti kindlaks veel 1300 uut nakatumist. Kokku on nüüdseks viirusesse haigestunud rohkem kui 4000 inimest.

Hiinas asuvast Wuhanist 31. detsembril leitud uus koroonaviirus 2019-nCoV levib jätkuvalt nii kodu- kui välismaal ning riigid asusid oma kodanikke Hiinast ära tooma.

Hiina võimud teatasid esmaspäeval esimesest koroonaviiruse surmajuhtumist pealinnas Pekingis.

Väljaspool Hiinat on nakatumisi uude viirusesse tuvastatud peamiselt Aasia maades, kuid ka Euroopas, Põhja-Ameerikas ja Austraalias.

Saksamaa lõunaosas asuvas Baieris leidis kinnitust esimene koroonaviiruse juhtum, teatasid ööl vastu teisipäeva võimuesindajad.

Hiina ärgitab oma kodanikke lükkama välismaale reisimist edasi

Hiina ärgitas teisipäeval oma kodanikke lükkama välismaale reisimist edasi.

Mittehädavajaliku reisimise vältimise soovituse eesmärk on kaitsta Hiina ja välismaa kodanike tervist ja turvalisust, ütles Hiina rändeamet. "Inimeste piiriülese liikumise vähendamine aitab haiguspuhanguid ennetada ja kontrollida."

Hiinlased tegid 2018. aastal välismaale pea 150 miljonit reisi ning nende järsk vähenemine annaks ränga hoobi rahvusvahelisele turismitööstusele.

Uuringufirma Capital Economics andmeil on välismaale läinud Hiina turistide arv kasvanud 2003. aastast pea kümme korda.

Hongkong katkestab viiruse tõttu raudteeühenduse Mandri-Hiinaga

Hongkong katkestab reedel uue viiruse puhangu tõttu kõik raudteeühendused Mandri-Hiinaga, teatas Hiina erihalduspiirkonna juht teisipäeval.

Carrie Lami sõnul suletakse nii kiirrongide terminal kui ka tavarongide jaam.

Aasia börsid on Hiina viiruse hirmu haardes

Aasia turgudel ja maailma naftaturul on Hiina viirusepuhangu tõttu rasked päevad, sest investorid pelgavad Hiinas vältava viirusepuhangu mõju pärast riigi ja maailma majandusele.

Puhang toimus Hiina uusaasta paiku, mil sajad miljonid inimesed reisivad üle Hiina ja kulutavad tohutuid rahasummasid.

Hiina pani puhangu epitsentri Wuhani ja mitu sealse Hubei provintsi linna karantiini, et viiruse levikut pidurdada. Otsuse tõttu on kümned miljonid inimesed ja tuhanded välismaalased riigis lõksus.

Lisaks pikendas Hiina algselt 30. jaanuaril lõppema pidanud puhkuseperioodi kolme päeva võrra. Selle sammu eesmärk on piirata inimeste liikumist.

Analüütikute sõnul kasvab hirm, et nüüdne kriis võib kujuneda sama halvaks kui SARS-i-puhang, mis vaevas aktsiaturge 17 aastat tagasi.

Kriis puhkes ajal, mil maailma majandus on USA-Hiina kaubanduspingete vähenemise tõttu näitamas stabiilsuse märke.

"Kauplejad lendavad enamjaolt pimesi ega tea midagi viiruse tegelikust mõjust maailma majandusele," ütles Stephen Innes firmast AxiCorp.

Levinuim seisukoht on, et asi läheb halvemaks, lisas ta.

Lõuna-Korea börs langes üle 3 protsendi ja Singapuri oma üle 2 protsendi. Austraalia Sydney börs koges 1,4-protsendist langust ning Manila, Jakarta ja Wellington üle protsendist langust. Tokyo börs lõpetas päeva 0,6 protsendiga miinuses.

Aasia börsidel toimuv peegeldas Euroopa ja New Yorgi börsidel toimuvat.

"Praegu on käes olukord "müü nüüd, küsi küsimusi hiljem"," ütles Alec Young firmast FTSE Russell.

Saksa Wuhani viiruse patsient sai haiguse teiselt inimeselt

Saksamaa esimene teadaolev Wuhani koroonaviirusesse nakatanu sai haiguse läinud nädalal Saksamaal käinud Hiina kolleegilt, teatasid ametnikud ning kinnitasid sellega viiruse esimest inimeselt inimesele kandumist Euroopas.

Shanghaist pärit hiinlanna hakkas end haigena tundma 23. jaanuaril, kui ta koju tagasi lendas, ütles Baieri liidumaa tervishoiuameti juht Andreas Zapf.

Temaga koos ühel üritusel osalenud 33-aastase sakslase nakatumist viirusega kinnitasid proovid esmaspäeva õhtul.

Jaapanis haigestus uude viirusesse Hiina turiste sõidutanud mees

Jaapanis haigestus uude Hiina koroonaviirusesse mees, kes polnud küll viimasel ajal Hiinas käinud, kuid sõidutas Jaapanis viiruse epitsentrist Wuhanist pärit turiste, teatasid võimud.

Narast pärit 60. eluaastates mees sõidutas sel jaanuaril kahte Hiina Wuhani linnast pärit turistide gruppi. Laupäeval pandi ta haiglasse gripilaadsete sümptomitega, teatas Jaapani tervishoiuministeerium.

USA soovitas kodanikel Hiinasse reisimise mõtted ümber hinnata

USA välisministeerium soovitas kodanikel Hiinasse reisimise mõtted ümber hinnata seoses Wuhani linnast alguse saanud koroonaviiruse puhanguga.

Ühtlasi anti otsene reisihoiatus Hiinas asuva Hubei provintsi suhtes, kus Wuhan asub.

"USA valitsusel on piiratud võimalused pakkuda erakorralist abi Ühendriikide kodanikele Hubei provintsis," hoiatati teadaandes.

Jaapan saadab evakuatsioonilennuki Wuhani teisipäeval õhtul 

Jaapan saadab Hiina linna Wuhani teisipäeva õhtul lennuki, mis toob Hiina uue koroonaviiruse puhangu epitsentrist ära hulga jaapanlasi, teatas Tokyo.

"Viisime ettevalmistused lõpuni ning Hiina teatas meile, et on nüüd valmis võtma vastu ühe tšarterlennu. Tagasime ka transpordi lennujaama," ütles Jaapani välisminister Toshimitsu Motegi ajakirjanikele.

"Saadame esimese lennu Wuhani lennujaama täna õhtul. Lisaks saadame temaga Hiina ja Jaapani kodanikele abivahendeid nagu maskid ja kaitseülikonnad."

Tema sõnul toob lennuk tagasi ilmselt umbes 200 inimest. Piirkonnas elavatest jaapanlastest tahavad kodumaale tagasi umbes 650.

"Jätkame Hiina valitsuse ja teiste asjassepuutuvate ametkondadega püüdluste, kaasa arvatud turvalise transpordi kohapealse tagamise koordineerimist, et kõik jaapanlased, kes tahavad kodumaale tulla, saavad seda teha võimalikult ruttu," lisas minister.

Lennuk peaks Jaapanisse tagasi jõudma kolmapäeva varahommikul. Tervishoiuametnikud lähevad lennukiga kaasa ja uurivad seal reisijate tervislikku seisundit, kuid seni pole võimudel plaanis Wuhanist tulevaid inimesi karantiini panna.

Tervishoiuministeeriumi ametniku sõnul saadavad võimud lennukiga kaasa neli tervishoiuametnikku nagu arstid ja medõed. "Teeme karantiini läbi tagasiteel," ütles ta.

Tema sõnul peavad reisijad täitma meditsiinilise küsitluse ja andma kontaktnumbrid.

Teine ministeeriumi ametnik lisas, et kõrge palavikuga inimesi ei pruugita pardale lasta. Lennu ajal sümptomeid ilmutanud inimesed pannakse Jaapanisse saabudes kohe haiglasse.

"Lisaks ärgitame kõiki reisijaid hoiduma rahvahulkadesse minekust isegi siis, kui neil pole palavikku," ütles ta AFP-le.

Kanada teatas teisest eeldatavast koroonaviiruse juhtumist

Torontos uue koroonaviirusega haiglas viibiva mehe abikaasa on samuti viirusse nakatunud ja on Kanada teine "eeldatav" haigusjuhtum, teatasid esmaspäeval võimuesindajad.

Kanada tervishoiuminister Patty Hajdu ütles, et esmaspäeva õhtul selgusid analüüside tulemused, mis näitasid, et mees on tõepoolest uude koroonaviirusesse haigestunud.

Ontario provints teatas laupäeval Kanada esimesest arvatavast koroonaviirusse haigestumisest.

Haige on 50-aastane mees, kes oli viibinud epideemia epitsentris Wuhanis ja saabus Torontosse 22. jaanuaril. Ontario tervisevalitsuse ülem David Williams ütles, et ilmselt on nakatunud ka mehe abikaasa, kes samuti reisil käis. 

Kanada terviseameti juht Theresa Tam kinnitas, et kõigi reisijatega, kes tagasilennul Wuhanist haigestunud mehe läheduses istusid, võetakse ühendust.

Ekspertide arvates kestab Hiina viirusepuhang mitu kuud

Hiinas ilmnenud ja välismaale levinud uue koroonaviiruse 2019-nCoV puhang teeb haigeks vähemalt kümned tuhanded inimesed ning tõenäoliselt kestab mitu kuud, arvasid uurijad esimestele saadaolevatele andmetele tuginedes.

"Parimal juhul seisab meil ees olukord..., kus see (puhang) kestab läbi kevade suveni ja siis vaibub," ütles Toronto ülikooli professor David Fisman ühendusele ISID.

"See pole miski, mis lõppeb järgmisel nädalal või järgmisel kuul," lisas professor Alessandro Vespignani USA Northeasterni ülikoolist.

Epidemioloogidel kristallkuuli pole. Neile on saada uuest viirusest vaid infokillud, mille pinnalt ehitavad nad haigestunute kohta matemaatilisi prognoose ning võrdlevad neid varasemate puhangute. Kuid paljud nende hüpoteesid on jätkuvalt kinnitamata.

Kuni eelmise nädalavahetuseni arvasid uurijad, et nakatunud inimesed ei suuda teisi nakatada kuni neil tekivad sümptomid nagu palavik, hingamisprobleemid ja kopsupõletik. Kuid Hiina võimud ütlesid pühapäeval, et nad tuvastasid vastupidist.

USA ametnikud ütlesid esmaspäeval, et nemad sümptomiteta inimeste nakatamisvõimet seni kinnitanud pole, kuid kui Hiina ametnikel on ikkagi õigus, siis muudab see oluliselt puhangu dünaamikat.

Lisaks on võrdlemisi uus teave, et viiruse inkubatsiooniaeg on umbes kaks nädalat.

Eksperdid on viimastel päevadel välja arvutanud iga puhangu jaoks tähtsa arvu: reproduktsiooni alusarvu R0. See näitab, mitu inimest on üks inimene keskmiselt nakatanud.

Ekspertide hinnangud jäävad 1,4–3,8 vahele, ütles Fisman. Neid arve peetakse mõõdukaks hinnanguks.

Maimuna Majumder, kes töötab teadurina Harvardi ülikoolis ja Bostoni lastehaiglas, ütles, et arv iseeneses paanikaks põhjust ei anna, sest arv näitab keskmist. Mõned inimesed võivad nakatada paljusid, samas kui teised väheseid, lisas ta.

Tema sõnul on hooajalise gripi R0 1,3, samas kui 2002.–2003. aastal peamiselt Mandri-Hiinas 8000 inimest nakatanud ja 774 tapnud SARS-i R0 oli 2–5. Leetrite R0 on 12–18.

Karantiinid, muud eraldamise meetmed, süstemaatiline kätepesu ja maskide kandmine võivad keskmist alla tuua. Kui R0 langeb alla ühe, siis epideemia vaibub.

Samas rõhutavad eksperdid, et viiruse elutsüklit arvestades muutub Hiina rakendatud meetmete mõju tuntavaks nädala-kahe pärast.

"Mida rohkem me selle kohta teada saame, seda rohkem näib ta nagu SARS," ütles Fisman. "SARS oli kontrollitav, loodetavasti on see ka. Kuid see selgub mõne nädala pärast."

"See kestab mitu nädalat, tõenäoliselt mitu kuud, ja keegi ei tea, kuhu see kõik viib," lisas ta.

Nakatunute ametlik arv on Hiinas üle 4000 ja surnuid on üle saja. Väljaspool Hiinat on kinnitatud nakatunuid üle 50.

Kuid Hiinas nakatunute arv, kui sisse arvata ka seni tuvastamata nakatumised, on tõenäoliselt üle 25 000, ütles Vespignani. Tema arvamus põhineb Northeasterni kokku pandud grupi analüüsil.

Hongkongi ülikooli teadurite arvates on arv nüüdseks üle 40 000.

"Kaks-kolm korda suurema arvu saamine on lihtne, isegi ainuüksi Wuhani linnas," ütles Vespignani viitega viiruse epitsentrile.

"Kui mõju laieneb teistele suurematele aladele, siis saavad need arvud olema palju suuremad."

Vespignani keeldus spekuleerimast surnute arvu kohta. Suremuse määr on praegu 3 protsendi ümber, kuid sellistel määradel on kombeks kõikuda. Määr algul kasvab, kui surevad kõige haavatavamad inimesed, seejärel aga langeb ning siis jälle tõuseb, sest järgmised haigestunud surevad.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: