Poola välisminister taunis Venemaa katseid Tartu rahulepingut eitada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1580650680000 | amCalendar}}
Foto: Raigo Pajula

Nii Eesti välisminister Urmas Reinsalu kui Poola välisminister Jacek Czaputowicz mõistsid pühapäevasel kohtumisel hukka Venemaa katsed ajalugu võltsida.

Kohtumisel räägiti euro-atlandi julgeolekust, Euroopa Liiduga seotud teemadest, nagu liidu pikaajaline eelarve, laienemine ja idapartnerlus. Samuti mõistsid ministrid ühiselt hukka Venemaa katsed ajalugu võltsida.

Reinsalu väljendas toetust Poolale seoses Venemaa hiljutiste avaldustega, mis süüdistavad Poolat Molotov-Ribbentropi pakti tagajärgedes. Poola välisminister taunis Venemaa valeväiteid, et Eesti oli osa Nõukogude Liidust. 

Kohtumisel julgeoleku teemadest rääkides kinnitas Reinsalu oma Poola kolleegile, et Eesti hindab kõrgelt Poola esimest, 1. jaanuaril alanud NATO Balti õhuturbemissiooni Ämaris. Samuti tunnustad ta Poola osalemist NATO küberkaitsekeskuse töös.

Reinsalu sõnul on oluline, et Poola välisministri visiit leiab aset Tartu rahu 100. aastapäeval. "Eestil ja Poolal on ühine ajaloo- ja julgeolekutunnetus, mida tänane visiit vaid kinnitab ning mis juhatab sümboolselt sisse Eesti ja Poola diplomaatilisi suhete sajanda aastapäeva tähistamise," märkis ta.

Pidulik kontsertaktus Vanemuises. Autor/allikas: Raigo Pajula

Reinsalu: Eesti annekteeriti Nõukogude Liitu

Vanemuise kontserdisaalis toimunud pidulikul aktusel mõistis Reinsalu veel kord hukka Venemaa Föderatsiooni hiljutise seisukoha.

"Iga sõna on vale avalduses, milles Vene Föderatsioon väidab, et Tartu rahu kaotas kehtivuse siis, kui me astusime Nõukogude Liitu," ütles ta. "Me ei astunud kommunistlikku Nõukogude Liitu, meid annekteeriti õigusvastaselt," ütles Reinsalu, rõhutades, et Eesti Vabariik peab oma rahvusvahelis-õiguslikes sammudes silmas õigusliku järjepidevuse põhimõtet ning lükkab tagasi selle vastase käsitluse. 

Reinsalu kõnet saab täispikkuses lugeda SIIT

Poska medalite üleandmine Mart Niklusele ja Enn Tartole. Autor/allikas: Raigo Pajula

Reinsalu andis kontsertaktusel esmakordselt välja Jaan Poska medalid, mis annetatakse isikutele, kes on kaitsnud Tartu rahu põhimõtteid maailmas sõna ja teoga. Esimesed medalid said vabadusvõitlejad Enn Tarto ja Mart Niklus, kes kirjutasid 1979. aastal alla Balti Apellile. Dokumendiga nõuti Balti riikide annekteerimise lõpetamist ning tuletati meelde 1920. aastal sõlmitud Tartu rahulepingut. Poska medaliga tänati mehi, kes on oma teo ja sõnaga kaitsnud Tartu rahu kui Eesti õigusliku järjepidevuse alusdokumenti ja selle põhimõtteid.

Eesti, Läti, Soome ja Poola välisminister tähistasid Tartu rahu 100. aastapäeva

Reinsalu tähistas pühapäeval Tartu rahu aastapäeva ühise töölõunaga, kus osalesid Läti välisminister Edgars Rinkēvičs, Soome välisminister Pekka Haavisto ja Poola välisminister Jacek Czaputowicz. 

Reinsalu tänas oma kolleege Eesti jaoks väga olulise tähtsusega päeva tähistamisel osalemise eest. Ta rõhutas, et Tartu rahuleping, mille sõlmimisest möödus täna 100 aastat, on Eesti Vabariigi sünnitunnistus, sest selle alusel hakati Eestit tunnustama vaba ja iseseisva riigina. Reinsalu toonitas, et Eesti Vabariik juhindub Tartu rahulepingu ning õigusliku järjepidevuse kehtivusest.

Vasakult: Soome välisminister Pekka Haavisto, Eesti välisminister Urmas Reinsalu, Läti välisminister Edgars Rinkēvičs ja Poola välisminister Jacek Czaputowicz. Autor/allikas: Raigo Pajula

Ministrid osalesid ka Vanemuises pidulikul kontsert-aktusel tervituskõnedega.

Tartu rahulepingule Eesti ja Venemaa vahel järgnesid Venemaa lepped Poola, Soome, Läti ja Leeduga. 

Töölõunal arutasid ministrid regioonile oluliste teemade edendamise võimalusi, sealhulgas koostööd transatlantilistes suhetes, idapartnerluses, Euroopa Liidu laienemises, Euroopa Liidu pikaajalise eelarve kokkuleppele jõudmiseks. Samuti puudutati Kolme Mere Algatust, ÜRO julgeolekunõukogu teemasid ning arenguid Iraanis ja Iraagis.

Kolme Mere Algatuse osas sooviks Eesti Reinsalu sõnul, et koostöö laieneks veelgi kaugemale põhja. "Seetõttu soovime me kutsuda Soome tippkohtumise külaliseks," sõnas ta. Ta julgustas Soomet ühinema ka mullu loodud 3SI investeerimisfondiga, kuhu Eesti kavatseb investeerida 20 miljonit eurot.

Euroopa Liidu laienemise osas rõhutas välisminister, et euroliit peab jõudma Albaania ja Põhja-Makedooniaga liitumisläbirääkimiste alustamise osas konsensusele, eelistatavalt enne märtsis toimuvat EL-i ja Lääne-Balkani riikide tippkohtumist. "Konsensuse mitteleidmine ei oleks hea signaal Lääne-Balkani riikidele, kes ootavad kinnitust Euroopa Liidu jätkuva toetuse kohta nende valitud reformide teel," ütles ta.

ÜRO julgeolekunõukogu valitud liikmena on Eesti hinnangul üheks peamiseks mureks jätkuv sõjaline konflikt Donbassis. "Soovime tagada, et Ukraina pingutusi oma territoriaalse terviklikkuse taastamiseks teadvustataks ja toetataks ÜRO poolt," märkis Reinsalu.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: