Lukas soovitab Ida-Virumaale erimajandustsooni

Narva.
Narva. Autor/allikas: Urmet Kook

Kultuuriminister Tõnis Lukas pakkus Ida-Virumaa arengu kiirendamiseks välja rea ettepanekuid, soovitades muu hulgas erimajandustsooni loomist, riigiosalusega ettevõtete nagu Eesti Energia peakorterite üleviimist Ida-Virumaale ning viia sisse regionaalsed palgakoefitsendid lisaks sisejulgeolekule ka tervishoius, hariduses jm valdkondades.

Lukas märkis rahandusministeeriumile saadetud kirjas, et kultuuriministeerium on teinud viimase pooleteise aasta jooksul Ida-Virumaal toimunud sündmuste raames välja koorunud ideedest tegevuste valiku, mis vääriks edasiarendamist. ERR tegi valiku ministri välja pakutud ideedest Ida-Viru tegevuskavva.

Riigi osaluse suurendamine elamumajanduses

Linnakeskkonna, st elu- ja ettevõtluskeskkonna atraktiivsemaks muutmiseks on vajalik elamufondi korrastamine ja arendamine. Samuti riigi osaluse suurendamine elamumajanduses, nt riigigarantii laenudele. Katsetamist vajab sotsiaalelamute mudel.

Vanad tootmishooned tuleks lammutada

Linnakeskkonna atraktiivsemaks muutmiseks on vajalik kasutuseta seisvate tootmishoonete ja tühjade elamute lammutamine ja/või uute funktsioonide andmine (Tallinna Telliskivi linnaku põhimõttel).

Riigiettevõtete peakorterid Ida-Virumaale

Tuleb tugevamalt taas päevakorda võtta riigiosalusega ettevõtete (nt Eesti Energia) peakontorite üleviimine Ida-Virumaale ja muude (eestikeelsete) avaliku sektori ametikohtade üleviimine/loomine.

Regionaalsed palgakoefitsiendid

Tasub seada regionaalsed palgakoefitsiendid lisaks sisejulgeoleku valdkonnale ka tervishoius, hariduses jt valdkondades, et tuua piirkonda rohkem kvalifitseeritud (eestikeelset) tööjõudu.

Rohkem üle-eestilisi kultuuri- ja spordiüritusi

Ida-Virumaa tegevuskava osana tuleb suurendada üle-eestilise mõjuga kultuuri- ja spordiprojektide elluviimise toetamist. Samuti Eesti kultuuritegelaste algatatud kultuurisündmuste toetamist Ida-Virumaal. Tuleb suurendada regionaalsete spordiobjektide loomise ja edasiarendamise toetust.

Narva Vaba Lava kindel rahastus

Ida-Virumaa tegevuskava kontekstis vajab püsivat toetust ka Sihtasutuse Vaba Lava Narva teatrikeskus.

Erimajandustsooni loomine

Elavdamaks piirkonna ettevõtlusaktiivsust on vajalik Ida-Virumaale erimajandustsooni loomine, sh maksusoodustused ja muud ettevõtlust turgutavad meetmed.

Uute maavarade uurimise toetamine

Tuleb kaaluda uute maavarade uurimise ja tehnoloogiliste lahenduste väljatöötamise projektide toetamist, mis lähtub tööstuse ümberstruktureerimise vajadusest.

Riigikoolide osakaalu suurendamine

Üldhariduses võiks kaaluda riigikoolide osakaalu suurendamist Ida-Virumaal (lisaks keelekümbluskoolile ja riigigümnaasiumidele). Kõlanud on ka radikaalne munitsipaalkoolide riigistamise idee hariduse kvaliteedi, eestimeelsuse ja -keelsuse parendamiseks.

IT-ülikool Ida-Virumaale

Täiendavat toetust väärivad regionaalsed kolledžid Ida-Virumaal. Taasalustada tuleks diskussiooni IT-ülikooli loomise võimaluste üle Ida-Virumaale.

 

29. septembri 2019 valitsuskabineti nõupidamisel käsitleti Ida-Viru maakonna mahajäämust Eesti üldisest arengutasemest ja piirkonnas põlevkivienergeetika ümberstruktureerimise surve tekkivaid täiendavaid tulevikuväljakutseid. Valitsus leppis kokku ministeeriumite sammud täiendavate võimaluste leidmiseks Ida-Viru arengu kiirendamiseks. Ministeeriumitele tehti ettepanek pakkuda välja täiendavad tegevused uuendatavas Ida-Viru tegevuskavas.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: