Saaremaa ja Lääneranna elanikud tahavad püsiühendust üle suure väina

Võimalik püsiühnedus mandri ja Muhu saare vahel.
Võimalik püsiühnedus mandri ja Muhu saare vahel. Autor/allikas: ERR

Saaremaa ja Lääneranna valdade elanikud pooldavad püsiühenduse ehk silla või tunneli loomist üle Suure väina, Muhu valla elanikud seda pigem ei soovi, selgub maanteeameti tellitud uuringust.

Püsiühenduse loomist üle Suure väina pooldab või pigem pooldab 68 protsenti Saaremaa, 66 protsenti Lääneranna ning 37 protsenti Muhu valdade elanikest. Lisaks pooldas või pigem pooldas püsiühenduse loomist üle Suure väina 77 protsenti Saaremaa, 46 protsenti Muhu ja 62 protsenti Lääneranna valdades registreeritud ettevõtjatest. Kindlasti ei poolda püsiühenduse loomist 12 protsenti Saaremaa, 39 protsenti Muhu ning kaheksa protsenti Lääneranna valdade elanikest.

Saaremaa ja Lääneranna valdade elanikud hindasid püsiühenduse mõju kohalikule arengule positiivseks, sest see võimaldaks Suurt väina ületada ööpäev läbi, lahendaks tipphooajal järjekordade probleemi, parandaks liiklusohutust vähendades liiklusstressi ja soodustaks ettevõtlust. Võrreldes Saaremaa ja Lääneranna valdade elanikega hindavad Muhu elanikud positiivseid mõjusid saarele mõnevõrra tagasihoidlikumaks, sest kaheneks saarelisus ning märksa vähem usutakse, et seetõttu koliks saarele uusi elanikke.

Enamasti räägitakse mandri ja Muhu saare vahelise püsiühenduse kontekstis sillast. Juhul, kui eriplaneeringu tõttu ei ole võimalik silda ehitada, siis eelistaks 40 protsent Saaremaa, 75 protsenti Muhu ja 54 protsenti Lääneranna valdade elanikest püsiühendusest loobuda. Tunneli ehitamist pooldas 50 protsenti Saaremaa, 17 protsenti Muhu ja 25 protsenti Lääneranna valdade elanikest ning 65 protsenti Saaremaa, 38 protsenti Muhu ning 38 protsenti Lääneranna valdade ettevõtjatest.

Püsiühenduse korral ei ole valmis 58 protsenti Saaremaa, 67 protsenti Muhu ja 45 protsenti Lääneranna elanikest väina ületamise eest rohkem maksma kui parvlaevaga väina ületades. Rohkem on valmis maksma vaid 34 protsenti Saaremaa, 26 protsenti Muhu ja 38 protsenti Lääneranna valdade elanikest.

Maanteeamet tellis uuringu "Saaremaa püsiühenduse rajamine. Uuring Saare, Muhu ja Lääneranna vallas", et selgitada välja nende valdade elanike suhtumine püsiühenduse loomisesse üle Suure väina. Uuringu käigus küsitleti 445 Saaremaa, 207 Muhu ja 405 Lääneranna valdade elanikku ja 100 Saaremaa, 50 Muhu ning 50 Lääneranna valdades registreeritud ettevõtjat.

Rahandusministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tutvustavad püsiühendusega seotud küsimusi valitsuskabinetile märtsis.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: