Putin arutas Macroni ja Merkeliga olukorda Süürias

{{1582253160000 | amCalendar}}
Türgi sõdurid Idlibis.
Türgi sõdurid Idlibis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Vene president Vladimir Putin pidas neljapäeval telefonivestluse Prantsuse riigipea Emmanuel Macroni ja Saksa kantsleri Angela Merkeliga, et arutada olukorda Süürias, teatas Kremli pressiteenistus neljapäeval.

"Pooled pöörasid erilist tähelepanu teemadele, mis on seotud Süüria kriisi lahendamisega lähtudes olukorra järsust eskaleerumisest Idlibis äärmusrühmituste agressiivse tegevuse tõttu Süüria valitsusvägede ja tsiviilisikute vastu," märgiti teates.

Putin kordas vajadust rakendada tõhusaid meetmeid terroriohu neutraliseerimiseks kooskõlas Süüria suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse põhimõtetest.

Macron ja Merkel kinnitasid oma valmisolekut aidata kaasa pingete vähendamisele Süüria loodeosas, märkis Kreml.

Erdogan ootab Macronilt ja Merkelilt Idlibis konkreetseid samme

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kutsus telefonikõnes Saksa ja Prantsuse liidriga astuma Süüria mässuliste viimases kantsis Idlibis kriisi ärahoidmiseks konkreetseid samme.

"President rõhutas vajadust peatada režiimi ja tema toetajate agressioon Idlibis ning rõhutas, et humanitaarkriisi vältimiseks on tähtis tugev toetus konkreetsete tegude näol," vahendas presidendibüroo Erdogani vestlust Saksa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroniga.

Režiimivägede ja Venemaa pealetung Idlibis on viinud humanitaarkriisini, sundides pagema pea miljon tsiviilelanikku.

Idlibis on sel kuul Türgi ja Süüria vägede tulevahetustes hukkunud 16 Türgi sõdurit. Türgi on oma positsioone piirkonnas tugevdanud ja nõudnud režiimivägedelt, et nad taanduksid.

Erdogan arutas Merkeli ja Macroniga ka Liibüa konflikti ja ütles, et selle lahendamiseks tuleb koostööd teha.

Liibüa on kaoses alates 2011. aastast, mil NATO toetusega ülestõusus tapeti pikaaegne riigipea Muammar Gaddafi.

Praegu on riik jagatud ÜRO tunnustatud ühtsusvalitsuse ja väepealik Khalifa Haftari vahel, kes alustas aprillis pealetungi pealinnale Tripolile.

Moskva toetab Haftari, samas kui Türgi toetab ühtsusvalitsust. Prantsusmaa on eitanud poolte võtmist, kuid analüütikute sõnul on Pariis koos Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatidega Haftari poolel.

Erdogan arutab reede õhtul Putiniga konflikti Idlibis

Erdogan ja Vene president Vladimir Putin peavad reede õhtul telefonikõne, milles arutavad olukorda Süüria provintsis Idlibis. 

"Selles telefonivestluses arutame kõiki arenguid Idlibis," ütles Erdogan ajakirjanikele. "Hetkel jätkub võitlus pühendumisega. Ja nendes kõnelustes täna, see kõne määrab meie suhtumise."

Moskva ärgitas neljapäeval Türgit lõpetama terroristide toetamine, lisades, et Vene lennukid andsid õhulööke Ankara toetatud relvarühmituste pihta.

"Me kutsume Türgi poolt üles peatama vahejuhtumite vältimiseks terroristide tegevuse toetamise ja nende relvastamise," seisab Vene kaitseministeeriumi avalduses.

Türgil on Idlibis osana kokkuleppest Venemaaga 12 vaatlusposti, kuid sel kuul on Türgi väed sattunud Süüria vägede rünnakute alla.

Süüria loodeosas Idlibi piirkonnas sai neljapäeval õhurünnakutes surma kaks Türgi sõdurit. Türgi sõjavägi andis vastulöögi, milles hukkus kaitseministeeriumi andmetel rohkem kui 50 režiimivägede võitlejat.

Erdogan kinnitas türgimeelsete Süüria võitlejate Liibüas viibimist

Erdogan kinnitas reedel esmakordselt, et koos Türgi väljaõppemeeskonnaga on Liibüasse saadetud ka Süüria türgimeelsed võitlejad.

"Türgi on seal treeningjõududega. Seal on ka Süüria Rahvusarmee inimesed," ütles Erdogan Istanbulis ajakirjanikele.

Süüria Rahvusarmee moodustavad mässulised, keda varem tunti Vaba Süüria Armee nime all.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: