Haftari kaotused Liibüas sunnivad ka Vene palgasõdureid pagema

Liibüalased vaatavad valitsusjõudude poolt hõivatud Vene õhutõrhekompleksi Pantsir.
Liibüalased vaatavad valitsusjõudude poolt hõivatud Vene õhutõrhekompleksi Pantsir. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / PPI

Vene palgasõdurid olid Liibüas sunnitud rutakalt taganema, kui kodusõja üks osapool, kelle toetuseks nad kohale olid saadetud, pidi oma positsioonidelt pealinna Tripoli läheduses lahkuma.

Tripolist lõunas paiknenud sajad erafirma Wagner Group võitlejad suundusid Bani Walidi linna pärast seda, kui ÜRO poolt tunnustatud Liibüa valitsuse vastu võitleva kindral Khalifa Haftari väed olid sunnitud valitsusjõudude ees taganema.

Haftari juhitava Liibüa Rahvusliku Armee (LNA) vägesid toetab peamise jõuna Venemaa, ÜRO tunnustatud Rahvusliku Kokkuleppe Valitsust (GNA) aga Türgi, mis on saatnud kohale oma palgasõdureid ning korraldanud Liibüas edukaid droonirünnakuid.

Tripoli äärelinnast nädalavahetusel lahkunud Vene võitlejaid filmiti, kui nad suundusid läbi kõrbe Haftari positsioonide sügavusse, kirjutas Briti ajaleht The Times. Ei ole teada, millist rolli venelased kodusõjas edaspidi hakkavad etendama. Eelmisel nädalal avaldatud ÜRO raportist selgus, et LNA püüab värvata enda teenistusse ka teist, ühe Lõuna-Aafrika Vabariigi ärimehe juhitud palgasõdurite rühmitust.

Wagner Groupi juhib Vene presidendile Vladimir Putinile lähedaseks peetav Vene ärimees Jevgeni Prigožin. Moskva kasutab erinevates konfliktides karastunud võitlejaid oma poliitiliste huvide edendamiseks nii Süürias kui Aafrikas, saades samas väita, et ei ole ametlikult nendega seotud.

Putin korraldas jaanuaris Moskvas konverentsi rahu saavutamiseks Liibüas, kuid Haftar lahkus sealt ilma kokkuleppeta. Pärast seda on Putin väidetavalt asunud otsima Haftarile asendajat ning olevat tema rivaalide hulgas jõudnud muu hulgas ka Saif al-Islam Gaddafini, kes on Liibüa endise diktaatori Muammar Gaddafi poeg.

Liibüa teine kodusõda, mis järgnes Gaddafi kukutamise ja hukkamisega 2011. aastal päädinud konfliktile, on riigi kaheks lõhestanud. ÜRO tunnustatud Rahvusliku Kokkuleppe Valitsuse kontrolli all on pealinn Tripoli ja riigi lääneosas asuv Liibüa suuruselt kolmas linn Misrata, Haftari juhitud LNA kontrollib Benghazit ning riigi ida- ja lõunaosa.

Liibüa kodusõda on ka konflikt, milles katsuvad omavahel jõudu välisriigid. Haftarit toetavad lisaks Venemaale ka Egiptus ja Araabia Ühendemiraadid, kes kõik on sinna saatnud relvastust, kaasa arvatud ka näiteks sõjalennukid, lootes, et LNA-st saab islamistide-vastase võitluse käilakuju Liibüas. Rahvusliku Kokkuleppe Valitsus toetub aga kohalikele rühmitustele, kellest mitmed on ka islamistlike kalduvustega, märgib The Times.

Wagneri grupi võitlejate saabumine eelmise aasta aprillis aitas LNA-l rünnata Tripolit, mis paistis hetkeks, et võibki Haftari kätte langeda. Siiski jäi nende edasiliikumine seisma detsembris Tripoli lõunaosa äärelinnas, kuni Türgi sekkumine detsembri lõpus tasakaalu valitsusjõudude kasuks kallutas.

GNA-d toetav meedia väitis, et 1500 Wagneri palgasõdurit põgenes nädalavahetusel Bani Walidi, võttes endaga kaasa suurtükid ja muu raskerelvastuse. GNA relvajõudude esindaja Mohammed Gununu ütles, et Vene palgasõdurid lahkusid kolmest laagrist Tripoli lõunaosas ja Salaheddini äärelinnas.

Valitsusjõud valmistavad väidetavalt rünnakuks Tarhounale, mis on viimane LNA toetusbaas Liibüa lääneosas pärast seda, kui GNA hõivas eelmisel nädalal al-Watiya sõjaväebaasi Tripolist läänes. Selle juures toimunud lahingus hävitasid Türgi droonid vähemalt seitse Vene päritolu õhutõrjekompleksi Pantsir, mis on suureks häbiks Venemaale, mis on samu komplekse müünud kõikjal maailmas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: