Ghani vannutati teiseks ametiajaks Afganistani presidendiks

{{1583771580000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Reuters

Afganistani president Ashraf Ghani vannutati esmaspäeval teiseks ametiajaks riigipeaks, tema rivaal Abdullah Abdullah korraldas paralleelse ametisseastumistseremoonia, mis võib viia riigi enne rahukõnelusi Talibaniga veelgi sügavamasse kriisi.

"Vannun jumala nimel, et kuuletun ja kaitsen püha islamiusku ning austan ja kontrollin põhiseaduse täitmist," ütles Ghani tseremoonial, millest võtsid osa välisriikide aukandjad, diplomaadid ja kõrged poliitikud. 

Ghani endine liitlane ja rivaal Abdullah Abdullah, kes on veendunud, et presidendivalimised võitis hoopis tema, korraldas samal ajal oma ametisse astumise tseremoonia ning lubas moodustada paralleelse valitsuse.

Tekkinud olukord ähvardab viia riigi enne rahukõnelusi Talibaniga veelgi sügavamasse kriisi.

USA üks nõudmisi on, et Taliban peaks läbirääkimisi ka Kabuli keskvalitsusega, kuid praegu jääb selgusetuks, kas kõnelusi tuleks pidada Ghani või Abdullah'ga. Ühtlasi annab see Talibanile võimaluse manipuleerida mõlema poolega.

ISIS võttis omaks rünnaku Afganistani presidendi ametivande ajal

Äärmusrühmitus ISIS võttis esmaspäeval vastutuse rünnaku eest Kabuli presidendipalee lähedal, kus leidsid aset rivaalitsevad Afganistani presidendi ametivande andmise tseremooniad. 

"Kalifaadi sõdurid ründasid türann Ashraf Ghani ametisseastumist ning tulistasid Kabuli presidendipalee lähedusse kümme raketti," teatas ISIS avalduses.

Ametnik: USA alustas vägede väljaviimist Afganistanist

USA alustas vägede väljaviimist Afganistanist vastavalt islamiliikumisega Taliban sõlmitud kokkuleppele, teatasid üks Ühendriikide ametnik esmaspäeval.

Anonüümsust soovinud ametniku sõnul lahkuvad sajad sõjaväelased Afganistanist nagu varem kavandati, kuid nende asemele ei tooda uusi üksuseid. 

Kokkuleppe kohaselt lubas USA vähendada oma sõjaväelaste hulka Afganistanis 13 000-lt 8600-le.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: