USA ja Taliban allkirjastasid Dohas rahuleppe

{{1582984380000 | amCalendar}}
Foto: Hussein Sayed, AP / Scanpix

USA erisaadik Afganistani küsimustes Zalmay Khalilzad ja Talibani kaasasutaja mulla Abdul Ghani Baradar allkirjastasid laupäeval Katari pealinnas Dohas ajaloolise rahuleppe.

Leppelt loodetakse Afganistanis 18 aastat kestnud sõja lõpetamist ning USA ja tema liitlaste vägede lahkumist vastutasuks islamistide julgeolekutagatistele ja lubadusele pidada kõnelusi Afganistani valitsusega riigi tuleviku üle.

Allkirjastamistseremooniast võttis osa ka USA välisminister Mike Pompeo.

"Asjaga edasiminek nõuab tõsist tööd ja ohvreid kõigilt osalistelt -
USA-lt, koalitsioonilt, Talibanilt, Afganistani valitsuselt, teistelt Afganistani juhtidelt ja ja Afganistani rahvalt endalt," kommenteeris Pompeo.

"See samm oli väga oluline, sest selle sammuga tehakse Jumala
abiga täiesti lahti Afganistani-siseste läbirääkimiste uks," lisas omalt poolt Talibani-aegse Afganistani suursaadik Pakistanis Abdul Salam Zaeef.

USA ja liitlased kavatsevad viia väed Afganistanist välja 14 kuuga

USA ja tema liitlased kavatsevad viia kõik oma väed Afganistanist välja 14 kuuga, kui islamiliikumine Taliban peab rahuleppest kinni, teatasid Washington ja Kabul ühisavalduses.

Pärast vägede vähendamist 8600 sõjaväelaseni 135 päeva jooksul laupäevase allkirjastamise järel viivad USA ja tema partnerid nende ülejäänud vägede Afganistanist väljaviimise lõpule 14 kuu jooksul ja viivad kõik oma väed välja allesjäänud baasidest, nagu lubati deklaratsioonis.

Vastutasuks võõrvägede lahkumisele tuleb Talibanil täita mitmeid julgeolekulubadusi ning pidada kõnelusi Afganistani valitsusega.

Esper: USA võib leppe nullida, kui Taliban sellest kinni ei pea

USA ei kõhkle nullimast ajaloolist lepet Talibaniga, kui islamistid ei pea kinni julgeolekutagatistest ja lubadusest pidada kõnelusi Afganistani valitsusega, rõhutas Ühendriikide kaitseminister Mark Esper laupäeval.

Esper ütles seda ajal, mil USA allkirjastab Dohas Talibaniga leppe, mille kohaselt Ühendriigid ja tema liitlased viivad kõik oma väed Afganistanist välja 14 kuuga.

Esper hoiatas Kabulis, et kui Taliban peaks lubadustest mitte kinni pidama, siis nurjavad nad võimaluse arutada afgaanidega oma riigi tuleviku üle.

"Veelgi enam, USA ei kõhkle nullimast seda lepet," lisas ta.

USA ja Talibani kokkuleppe tähtsamad punktid

Järgnevad mõned olulisemad punktid, mis koostati enam kui aasta kestnud kõnelustel.

- USA vägede lahkumine

Ühendriigid ja selle liitlased peavad leppe alusel oma väed Afganistanist ära tooma 14 kuu jooksul, juhul kui Taliban peab leppe tingimustest kinni.

Algselt vähendab USA oma sõdurite arvu 135 päeva jooksul pärast laupäevase kokkuleppe sõlmimist 8600-ni ning tühjendab täielikult viis sõjaväebaasi oma sõduritest.

USA-l on hetkel üle Afganistani 20 baasi, ütles üks USA sõjaväeametnik.

Kui kokkulepe peab, siis USA ja selle partnerid viivad ellu ka "kõikide järelejäänud vägede äratoomise Afganistanist".

Tulevikus USA ei ähvarda ega kasuta jõudu Afganistani vastu ning ei sekku selle "siseriiklikesse asjadesse".

- Afganistani kõnelused ja relvarahu

Kokkulepe näeb ette, et kõnelused Talibani ja Afganistani "poolte" vahel algavad 10. märtsil.

Afganistani poole esindajad ei ole leppes täpselt määratletud.

USA ja Talibani kokkuleppe järgi on relvarahu kõigest üks kõneluste punktidest ning mitte kõneluste kohustuslik komponent.

Afganistani kõneluste pooled arutavad "alalise ja põhjaliku relvarahu kuupäeva ja modaalsusi".

- Vangide vabastamine

USA ja Taliban nõustusid vahetama tuhandeid vange "usaldust loova meetmena" ajal, mil algavad Talibani ja Afganistani poole kõnelused.

"Kuni 5000 (Talibani) vangi... ja 1000 teise poole (Afganistani sõjaväe) vangi vabastatakse 10. märtsiks.

- Sanktsioonid

USA lubas kokkuleppe alusel vaadata üle praegused talibitele kehtestatud sanktsioonid, sihiga eemaldada need meetmed 27. augustiks 2020.

Washington teatas, et alustab "diplomaatilist tegevust" ÜRO Julgeolekunõukogu liikmete ja Afganistani valitsusega, et eemaldada Taliban sanktsioonide nimekirjadest.

- Al-Qaeda

Kokkulepe kohustab Talibani takistama gruppe, sealhulgas islamiäärmuslikku Al-Qaedat, Afganistani kasutamisel USA ja selle liitlaste julgeoleku ohustamiseks.

Taliban ei lase sellistel rühmitustel "värvata, treenida ja koguda raha" ning ei võõrusta neid Afganistanis, seisab USA ja Talibani kokkuleppes. Talibanil on keelatud neile reisi ja muude dokumentide andmine.

Kokkulepe ei näe ette, et Taliban peaks avalikult Al-Qaeda hukka mõistma või sellega ametlikult sidemed katkestama.

Sellest hoolimata kutsus USA välisminister Mike Pompeo Talibani laupäeval kokkuleppe allkirjastamisel Dohas "pidama lugu oma lubadustest ja katkestama sidemed džihadistlike rühmitustega".

- Suhted ja ülesehitamine

Kokkuleppes lubavad USA ja Taliban, et üritavad saavutada teineteisega "positiivseid" suhteid, sealjuures ka mistahes valitsusega, mis sünnib Afganistani sisestel kõnelustel.

USA lubab "otsida majanduslikku koostööd" Afganistani ülesehitamiseks "uue kokkuleppe järgse" valitsusega Kabulis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: